Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Nájomné bývanie v Nemecku – nedostatok bytov

V Nemecku chýba milión bytov, nájomné výrazne rastie
V Nemecku chýba asi milión bytov, odhaduje Nemecký zväz nájomníkov (DMB). Bez toho, aby sa zvýšilo súčasné tempo výstavby zo zhruba 275-tisíc na 400-tisíc bytov ročne, nebude podľa zväzu možné účinne bojovať proti výraznému rastu nájomného v posledných rokoch.

[etrend.sk; 07/06/2017; Zaradenie: REALITY/Bývanie; Nájomné bývanie]
Zdroj – Alper Cugun

Nedostatok nájomných bytov spôsobuje rast cien nájomného

Nájomné rastie v celom Nemecku, obzvlášť dramaticky vo veľkých mestách ako Berlín, Mníchov, Hamburg, Kolín nad Rýnom, Frankfurt nad Mohanom alebo Stuttgart, kde za posledných desať rokov stúpli aj o desiatky percent. V niektorých štvrtiach Berlína, ktorý sa ročne rozrastá o 60-tisíc obyvateľov, sa priemerná cena nového nájmu za toto obdobie dokonca zdvojnásobila.

Tzv. cenová brzda

Koaličná vláda konzervatívnej únie (CDU/CSU) a sociálnej demokracie (SPD) sa síce pokúsila prudko rastúce nájmy spomaliť prijatím takzvanej brzdy cien nájmov, zatiaľ však príliš úspešná nebola.

V roku 2015 prijatá brzda umožňuje jednotlivým spolkovým krajinám obmedziť ceny nových nájmov v oblastiach, kde je napätá situácia na bytovom trhu. Zákon okrem iného stanoví, že keď majiteľ byt prenajme novému nájomníkovi, môže mu účtovať maximálne o desať percent vyšší nájom, než je v lokalite obvyklé.

Nariadenie však počíta s niekoľkými výnimkami. Cenové brzda neplatí pre novostavby alebo byty, ktoré prešli rozsiahlou rekonštrukciou. Navyše, majitelia nehnuteľností, ktorí predtým, než brzda vstúpila do platnosti, prenajímali byty o viac než desať percent drahšie, než bol bežný nájom v oblasti, môžu prenajímať za túto cenu aj naďalej.

Napriek tomu, že brzdu cien nájmov zaviedli mnohé spolkové krajiny a v nich asi 330 miest, na spomalení rastu nájomného sa neprejavila. Dokonca podľa kritikov prispela k ich ešte vyššiemu rastu. Mnohí majitelia nehnuteľností totiž výrazne zvýšili nájomné tesne predtým, než cenová brzda vstúpila do platnosti. Ďalší na ňu zase nepozerajú a počítajú s tým, že je veľmi ťažké presadiť ju v praxi.

Združenie nájomníkov preto chce, aby sa zákon o cenovej brzde nájmov výrazne zmenil, aby ho bolo možné výrazne jednoduchšie presadiť. Každý nový nájomník by podľa DMB mal mať možno ľahko zistiť, koľko za byt zaplatil jeho predchodca.

Popri zmene zákona predstavil zväz nájomníkov v Berlíne aj niekoľko ďalších požiadaviek, ktoré by podľa neho viedli k pomalšiemu rastu nájomného. “Ročne je potrebných okolo štyristotisíc nových bytov,” je presvedčený šéf DMB Franz-Georg Rips. Požaduje tiež navýšenie počtu nových sociálnych bytov na 80-tisíc ročne zo súčasných zhruba 25-tisíc, alebo zdvojnásobenie investícií do sociálneho bývania na tri miliardy eur ročne.

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Potrebu úpravy zákonov, ktoré majú priamy dopad na nájomné bývanie na Slovensku a jeho možný rozvoj presadzuje aj NARKS. V roku 2017 pokračovala NARKS v rokovaniach a pracovných stretnutiach s príslušnou sekciou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky za účelom presadzovania legislatívnych zmien.

Čítajte viac k téme na stránke tu.

Rozhovor k téme Sekcia bytovej politiky a NARKS nájdete tu.