Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny bývania rastú a nájomných bytov je málo

Realitná konferencia, ktorú každoročne organizuje Národná asociácia realitných kancelárií na Slovensku, priniesla 24. novembra dôležité správy o realitnom trhu a niekoľko noviniek v práci maklérov.

[asb.sk; 29/11/2016; Mária Nováková ; Zaradenie: Biznis]

Realitní makléri budú mať licencie

Pri predaji či kúpe nehnuteľností bude rozhodovanie, na ktorého makléra či realitku sa obrátiť, o niečo jednoduchšie. Realitní makléri aj samotné realitné kancelárie môžu od tohto roku získať licenciu Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. Licenciu môžu získať členovia aj nečlenovia NARKS-u. NARKS sa snaží presadiť, aby išlo o zákonné minimum, ktorým by sa každý sprostredkovateľ v oblasti obchodovania s nehnuteľnosťami mal v budúcnosti preukázať. Podľa asociácie by totiž každý, kto vykonáva realitnú činnosť, mal mať aspoň základné odborné minimum, ktoré by mala zaručiť práve táto licencia.

NARKS ponúka dve rôzne licencie, jednu pre realitné kancelárie a jednu pre samotných maklérov. Licencia pre realitky zahŕňa 1 600 otázok zo 17 rôznych oblastí, pre individuálnych maklérov 600 otázok z 11 oblastí. Pre členov NARKS-u bude získanie licencie povinné do konca roku 2017. Tento rok je získanie licencie pre členov bezplatné, od budúceho roku realitná kancelária zaplatí poplatok 89 eur, v prípade, že je členom NARKS, len 59 eur a jednotliví makléri 49 eur nečlen, respektíve 29 eur člen NARKS-u. Individuálne licencie majú platnosť 3 roky, firemné 5 rokov.

Cena bývania na Slovensku rastie

Priemerná cena bývania na Slovensku vzrástla na hodnotu 1 295 eur/m2. Znamená to medzištvrťročný rast o 1,3 % a medziročný rast o 5,4 %. V niektorých lokalitách (napríklad v Bratislave-Ružinove) prišlo pri malometrážnych bytoch až k 15 % medziročnému zvýšeniu cien, čo z dlhodobého hľadiska nie je udržateľný rast. Médiá aj niektorí odborníci začínajú hovoriť o hypotekárnom boome, ktorý by mohol prehriať realitný trh a vytvoriť bublinu, po ktorej prichádza korekcia v podobe pádu cien a dočasnej stagnácie trhu. Národná banka Slovenska od januára 2017 už sprísnila podmienky poskytovania hypoték.

Žiadateľ už napríklad nedostane hypoúver v plnej výške ceny nehnuteľností a prísnejšie majú banky posudzovať aj schopnosť žiadateľov splácať úver. Podľa NARKS-u doterajší vývoj nedáva žiadny dôvod na paniku. “Ceny nehnuteľností medziročne mierne rastú, avšak nie bezhlavo a ešte ani zďaleka nedosiahli úrovne spred finančnej krízy,” hovorí prezident NARKS-u Ján Palenčár. “V roku 2017 očakávame zníženie dynamiky rastu cien nehnuteľností, predovšetkým starých bytov. Kúpa nehnuteľností na špekulatívny investičný účel už nebude taká zaujímavá, ako v tomto alebo minulom roku. Až na konci roku 2017 budeme môcť zhodnotiť, či sú ceny na vrchole,” dodal Ján Palenčár.

Rastú aj ceny starších bytov, najväčší je dopyt po trojizbových bytoch v cene do 150-tisíc eur. Vzhľadom na to, že rok 2017 by mal priniesť množstvo bytov v nových ohlasovaných projektoch, dá sa očakávať, že rast cien starších bytov sa mierne spomalí.

Nájomných bytov minimum

Nájomné bývanie na Slovensku stále ťahá za kratší koniec. Podľa údajov Eurostatu za rok 2014 bývalo v obydlí s nájomným za trhovú cenu 19,1 % obyvateľov európskej 28. Na Slovensku to v rovnakom sledovanom období bolo len 7,9 %. Na porovnanie: Švajčiarsko dosiahlo až 51,8 % podiel bývania v podnájme (2013), Nemecko 39,6 %, Dánsko 36,6 %, Holandsko 32,6 % a naši českí susedia 16,6 %. Mnohí ľudia pre nižšie príjmy nedokážu čerpať hypotekárny úver. Nízkopríjmových skupín obyvateľstva sa tiež výrazne dotkne zmena podmienok pre “100%” hypotéky.

“Predpokladáme, že ak len istý podiel z tých, ktorí si dnes berú hypotéky, prestane byť schopný ich splácať a prídeo svoje súčasné bývanie, o pár rokov sa rozšíri skupina ľudí s ťažkosťami bývať vo vlastnom alebo platiť pomerne vysoký nájom vo väčších mestách. Vidíme tento problém, dnes naň výrazne upozorňujeme a vyzývame kompetentných, aby prijali opatrenia na zlepšenie dostupnosti bývania pre ohrozené skupiny obyvateľstva. Ak sa touto situáciou nezačneme zaoberať dnes, zajtra už môže byť neskoro,” upozorňuje prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Ján Palenčár. Dopĺňa tiež: “Ak raz človek nezíska hypotéku pre výšku príjmu, úplne rovnaký problém má so splácaním vysokého nájmu. Mladým ľuďom potom nezostáva iné, ako bývať u rodičov.”

Mladí živnostníci a hypotéka

NARKS v tejto otázke postupuje v súčinnosti so Slovenským živnostenským zväzom. Živnostníci a mladí podnikatelia majú často podobný problém s dostupnosťou bývania, keďže sú bankami pri posudzovaní hypoték vnímaní ako rizikovejšia skupina bez “garantovaného príjmu”. “Preto sú aj mnohí mladí podnikatelia a živnostníci v akomsi vákuu. Značná časť realizuje svoje podnikanie vo väčších mestách. Sú to odvážni a šikovní ľudia a napriek tomu patria medzi znevýhodnené skupiny, čo sa bývania týka. Ak nedostanú hypotéku, platia vysoký nájom alebo bývajú u rodičov. Podpora podnikateľov a najmä mladých podnikateľov zo strany štátu by mala byť aj v riešení dostupnosti bývania,” zdôraznil Stanislav Čižmárik prezident SŽZ.

Ján Palenčár vymenoval aj opatrenia, ktoré by trh s nájomnými bytmi aj (a nielen) vo veľkých mestách reálne rozhýbali: novelizácia zákona o ŠFRB (zrušenie obmedzení v súvislosti s veľkosťou bytu i s cenou bytu) a umožnenie financovania apartmánového bývania (problém zlých územných plánov ), ďalej zníženie DPH pre segment nájomných bytov, zrýchlené odpisy a jednou z možností je aj výstavba cez PPP projekty.