Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Rastúca cena či nedostatok bytov. Slovákov láka bývanie u susedov

Zrýchľujúci sa rast cien nehnuteľností a nedostatok bytov riešia obyvatelia hlavného mesta aj odsťahovaním za hranice. Lákavé sú najmä pohraničné regióny v Maďarsku či Rakúsku.

Maďarské či rakúske pohraničné obce ponúkajú v niektorých prípadoch až 40-percentnú zľavu v porovnaním s okolím hlavného mesta.

Študentka Dominika Machalová sa s priateľom rozhodla presťahovať sa do maďarskej Rajky, ktorá je od Bratislavy vzdialená asi 20 kilometrov smerom na juh, pred rokom. Ako dôvod uvádza aj cenu realít či relatívnu blízkosť.

“Zaujala nás vidina domu s dobrou dostupnosťou do Bratislavy. Ráno to máme do práce po diaľnici 15 – 20 minút s minimálnymi alebo so žiadnymi zápchami,” hovorí.

Vyzdvihuje aj možnosť chodiť na nákupy do maďarských alebo rakúskych obchodov, keď sú tie slovenské zatvorené počas sviatkov. Problémom však môže byť jazyková bariéra a horšia dostupnosť spojov pre obyvateľov bez auta najmä počas večerných hodín.

“Hlavne v Maďarsku vznikajú novopostavené štvrte, kde slovenské komunity tvoria často celé obyvateľstvo,” uviedol pre HN maklér Alexander Krajňak zo spoločnosti RE/MAX.

Práve cenové rozdiely sú podľa neho dôvodom rastúceho záujmu o nehnuteľnosti za hranicami. Zvyšovanie dopytu by malo pokračovať aj v najbližšom období. Rásť teda budú tiež ceny. “Aj keď tempo rastu je veľmi podobné ako na Slovensku, ceny budú stále oveľa priaznivejšie ako u nás,” hovorí Krajňák.

Zľava u susedov

U našich západných susedov sú populárne najmä mestá Hainburg, Berg, Kittsee či Wolfsthal. Len v Hainburgu má trvalý pobyt vyše 2 100 Slovákov z celkového počtu vyše 7 100 obyvateľov, povedal v rozhovore pre HNmagazín starosta Helmut Schmid. V niektorých menších pohraničných rakúskych mestách či v Rajke tvoria Slováci až polovicu populácie.

Cena starších trojizbových panelákových bytov do 70 štvorcových metrov v Petržalke sa podľa maklérov začína na úrovni 150-tisíc eur. V maďarskej v Rajke si záujemca môžete dovoliť byt s podobnou rozlohou, a ktorý je mladší ako 15 rokov, za 110-tisíc eur, ak ho kupuje z druhej ruky. V Hainburgu zas novostavba stojí do 140-tisíc eur. Prepočítané na štvorcové metre sa cena novej nehnuteľnosti v maďarskom pohraničí pohybuje medzi 1 300 a 1 500 eurami. Náklady na kúpu sú teda asi o 40 percent nižšie ako priemer Bratislavského kraja. Pri Hainburgu je zľava nižšia, keďže štvorcový meter sa predáva približne za dve tisícky.

Ceny nehnuteľností na Slovensku dosiahli v minulom roku historické maximum. V treťom štvrťroku minulého roka priemerná cena za štvorcový meter v Bratislavskom kraji dosiahla rekordných 2 148 eur. V medziročnom porovnaní vzrástla o 10,2 percenta.

To je najprudšie zdražovanie od štvrtého štvrťroku 2008. Ceny realít v okolí hlavného mesta prevyšujú celoštátny priemer 1 603 eur takmer o 75 percent.

“Ceny rezidenčných nehnuteľností stúpajú aj v pohraničných oblastiach blízko Bratislavy, ale určite nie takým tempom ako v Bratislave,” hovorí Krajňak. Podobné výsledky hlási aj Ján Palenčár z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

“Situácia sa dá prirovnať k ponuke v satelitných oblastiach Bratislavy. Je však pravda, že ponuky v Maďarsku v dosahu približne 30 kilometrov od Bratislavy sú stále lacnejšie ako porovnateľné nehnuteľnosti na Slovensku,” vysvetľuje.

Ako však dodáva, rozdiel sa zmenšil. Rakúske pohraničie je o niečo drahšie v porovnaní s inými satelitmi.

Výhody zahraničia

K bývaniu za štátnou hranicou láka nielen cena bývania, ale aj vyššia kvalita života a dobrá dostupnosť. Kvality Rajky potvrdzuje aj Erika Čermáková, ktorá tam žije už šesť rokov. “Rajka je krásna dedina s nádhernou prírodou v okolí,” hovorí. Upozorňuje však, že situácia sa v posledných rokoch zhoršuje kvôli ľuďom, ktorí tam žijú, no nemajú pobytovú kartu. Obec tým trpí, lebo za nich nedostáva žiadne príspevky. Zvyšovanie počtu obyvateľov sa podľa nej negatívne prejavuje na infraštruktúre, cenách nehnuteľností či potravín, ale aj bezpečnosti.

Bezproblémovú dopravu poskytujú aj východorakúske obce. Aj keď ceny nehnuteľností sú tam vyššie ako v Rajke, stále nedosiahli bratislavskú úroveň. No výhodou je vysoká úroveň bývania, kvalita verejného priestoru, príjemné prostredie či možnosť prihlásiť deti do miestnych škôl.

Krajňak však upozorňuje na problém financovania bývania v zahraničí. “Získať hypotéku v Maďarsku či Rakúsku ako slovenský občan s príjmom na Slovensku je komplikované a hypotéky sú oveľa drahšie ako u nás,” poznamenáva. Kúpu tamojších nehnuteľností je teda podľa neho nevyhnutné financovať z vlastných zdrojov. Okrem toho treba rátať aj s poplatkami a daňami navyše, uzatvára.

Zdroj – Hospodárske noviny

[finweb.hnonline.sk; 08/01/2020; Nina Janešíková ; Zaradenie: Domáca ekonomika]

Partneri NARKS