Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Problémy s apartmánmi

Katrin Lengyelová, moderátorka: “Napriek tomu, že ceny nehnuteľností stúpajú, najmä v krajských mestách stále rastie dopyt, v Bratislave je aktuálne voľných takmer 5-tisíc bytov v novostavbách. Developeri okrem klasických bytových priestorov ponúkajú aj takzvané apartmánové byty. Ak má ale klient záujem o takúto nehnuteľnosť na dlhodobé bývanie, mal by spozornieť, stavebný či katastrálny zákon totiž tento pojem vôbec nepoznajú.”

[TA3, Žurnál; 16/03/2017;  Michaela Lovásová]

Michaela Lovásová, reportérka TA 3: “Pre klientov môžu byť apartmánové byty zaujímavé, pretože ich cena je zvyčajne nižšia ako pri byte a to až o tri až osem percent. No i keď označenie apartmány vyvoláva dojem luxusu, klient musí byť pripravený na nižšiu kvalitu. Podľa zákona ide totiž o nebytový priestor určený primárne na kancelárske či obchodné účely.”

Ján Palenčár, Národná asociácia realitných kancelárií: “Pokiaľ by som hovoril o kvalite priestoru alebo života, tak určite je lepšie na tom byt. Apartmán nemusí spĺňať tak prísne technické a hygienické normy, napríklad si zoberme priame presvetlenie bytu slnečným svitom.”

Michaela Lovásová: “Apartmány sa väčšinou nachádzajú na spodných poschodiach v zatienenej časti objektu. Ku každej bytovej jednotke musia byť zároveň pridelené parkovacie miesta, pri apartmánoch developeri takúto povinnosť nemajú. Ďalšou nevýhodou môže byť aj výška dane z nehnuteľnosti, ktorá je pri nebytových priestoroch vyššia. V Bratislave je až dvojnásobná.”

Zuzana Onufer, hovorkyňa bratislavského magistrátu, (telefonát): “V najbližšej dobe zmeny nechystáme.”

Michaela Lovásová: “Klient môže mať problém aj pri vybavovaní hypotéky, i keď banky zatiaľ zakročili a skrátili maximálnu dobu úveru len pri apartmánoch pre rekreačné účely, už teraz sa diskutuje o ďalších zmenách.”

Maroš Ovčarik, finančný analytik, (telefonát): “V niektorých prípadoch a v niektorých bankách môže dôjsť k tomu, že aj keď budú apartmány určené na celoročné bývanie, tak banky pristúpia k tomu, že prefinancujú len 70, prípadne 80 percent z ceny.”

Michaela Lovásová: “Vyššia daň či náročnejšie získanie hypotéky môže niektorých záujemcov odradiť, spomínaná nižšia kvalita bývania ale nemusí byť vždy pravidlom. V niektorých prípadoch totiž developeri apartmány takto klasifikovali iba z dôvodu územného plánu, ten väčšinou vyžaduje, aby boli v budove aj nebytové priestory.”

Ján Palenčár: “Pokiaľ je to kvôli územnému plánu, tam nie je toľko rizík, prípadne tá kvalita bývania nie je znížená.”

Michaela Lovásová: “Klient by sa mal preto vždy v prípade záujmu o kúpu informovať, prečo sa daný priestor označuje práve ako apartmán.”

Partneri NARKS