Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Plnú výšku úveru už dostane len obmedzený počet klientov

Sprísnené kritériá NBS majú obmedziť rizikové hypotéky, ktoré plne pokrývajú cenu kupovanej nehnuteľnosti, upozorňuje Ján Palenčár.

[HN; 42/2017; 01/03/2017; Zaradenie: ZMENY V HYPOTÉKACH]

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska

Dá sa percentuálne zhodnotiť, koľko bytov predávajú realitky na hypotéku, prípadne v kombinácii so spotrebným úverom?

Z našich štatistík vyplýva, že až sedemdesiat percent kupujúcich pri nákupoch rezidenčných nehnuteľností spolufinancuje nákup pomocou úverových zdrojov, teda hypotéky, spotrebných úverov, zo stavebného sporenia a podobne. Najväčšie percento z tejto skupiny tvoria kupujúci medzi 25 a 40 rokmi.

Národná banka sprísňuje kritériá schopnosti splácať hypotéku. Čo za novým opatrením vidíte?

Prichádza po novele zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorá predpisuje bankám prísnejšie posudzovať platobnú schopnosť klienta a tieto podmienky už platia pri úveroch na bývanie. Národná banka Slovenska postupne obmedzuje poskytovanie stopercentných hypoték. V praxi to znamená, že komerčné banky budú môcť poskytnúť hypotéku v plnej výške ceny nehnuteľnosti iba obmedzenému počtu klientov.

Je to podľa vás dobrý krok?

Obe opatrenia majú za cieľ obmedziť prístup k úveru tým žiadateľom, ktorí nedisponujú dostatočnou finančnou rezervou a pri výpadku príjmu alebo pri vzniku turbulencií na realitnom trhu sú najrizikovejšou skupinou, čo sa týka schopnosti splácať úver. Ak je takýchto klientov veľké množstvo, môže to mať veľmi negatívne dosahy na celý bankový sektor. Z toho dôvodu predpokladám, že toto opatrenie je prevenciou pred vznikom takýchto negatívnych situácií.

Zaznamenávate teraz zvýšený záujem o kúpu bytov či domov?

Zvyšujúci sa dopyt po kúpe rezidenčných nehnuteľností kontinuálne zaznamenávame od roku 2013. Najväčší záujem je o byty a už tradične v krajských mestách. Predovšetkým v Bratislave, Košiciach a ďalej v Trnave, Žiline, ale aj v Nitre, a to predovšetkým v súvislosti s príchodom zahraničného investora.

O aké byty na hypotekárnom trhu je najväčší záujem?

Najmä o dvoj- a trojizbové byty, ktoré pri novostavbách v rámci Slovenska tvoria 55 až 60 percent všetkých nákupov. V poslednom čase rastie záujem o štvorizbové byty.

Za aké ceny sa byty predávajú a čo môže konečnú cenu zvýšiť?

V súčasnosti sú ceny na najvyššej úrovni od roku 2008, dokonca v niektorých lokalitách prekonali aj dané obdobie. Špecifikom trhu v Bratislave je, že ceny starých bytov sa priblížili k cenám novostavieb, čo považujeme za krátkodobý negatívny jav vyvolaný veľkým dopytom. Priemerná cena bytu je v Bratislave je okolo 2 300 eur za štvorcový meter.

Kto zabezpečuje formality pri kúpe či predaji bytu na hypotéku? Aká je tam provízia?

Kúpa, respektíve predaj nehnuteľnosti cez hypotekárny úver je v praxi bežnou situáciou. Každá seriózna realitná kancelária klienta informuje o celom procese a zároveň ho týmto procesom prevedie. Výška provízie za sprostredkovanie predaja vrátane sprievodných činností sa štandardne pohybuje v rozmedzí od troch do piatich percent z predajnej ceny nehnuteľnosti.

Autor: Helena Kokolová

Partneri NARKS