Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Nákupná chatová horúčka sa už skončila. Ceny pôjdu dole

S postupným uvoľňovaním opatrení idú Slováci opäť do zahraničia, dovolenkami na našom území sú už pravdepodobne nasýtení. Očakávať môžeme aj zlacnenie rekreačných nehnuteľností.

Obavy z nepoznaného nás v období vrcholiacej pandémie vyhnali do menej osídlených častí Slovenska. Pred vírusom sme sa schovávali v prírode aj mimo miest. Naznačoval to vysoký záujem o chaty, a to aj napriek zvýšeným cenám.

Tie podľa Jána Pálenčára, prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, vzrástli od začiatku koronakrízy približne o 30 percent. Dáta dostupné na portáli Nehnutelnosti.sk navyše ukazujú, že v auguste 2020 bola priemerná cena za štvorcový meter 750 eur, zatiaľ čo v auguste tohto roku až 920 eur.

Ako uviedol Michal Pružinský, analytik zo spomínanej webovej stránky, dopyt stúpal obzvlášť počas jednotlivých lockdownov. V dôsledku obmedzených možností kultúrneho vyžitia a trávenia voľného času sa aj obyvatelia miest orientovali na dediny, či dokonca lazy a kopanice. „Ľudia hľadali útočisko najmä na vidieku, keďže väčšina výhod mestského života bola v tom čase nedostupná,“ ozrejmil Pružinský. Slováci sa taktiež chceli izolovať, nájsť miesto na dovolenku alebo home office ďaleko od ruchu.

Vzácna pandemická komodita

Podľa Rastislava Štalmacha z realitnej kancelárie Archeus boli vyhľadávané všetky lokality, pretože chát a chalúp nebol dostatok. Väčší záujem prejavili ľudia o tie v nižšej cenovej kategórii, no predávali sa aj tie drahšie.

„Zákazníci chceli byť predovšetkým na polosamote, počas leta v blízkosti jazera či priehrady, no obľúbené boli aj rôzne atrakcie, ako napríklad kone. No predávalo sa v podstate čokoľvek,“ povedal Štalmach. Okrem toho bola pre majoritnú časť ľudí kľúčová dobrá dostupnosť do mesta či dediny, a to hlavne v prípade dlhšieho pobytu.

Menej rekreačných nehnuteľností ponúkaných na predaj si všimla aj realitná kancelária Romantické chalupy. „Svojho času sme ich mali v ponuke 1 800, teraz necelých šesť stoviek,“ oznámil obchodný riaditeľ Peter Furdík. Do pozornosti ich klientov sa však dostali aj miesta ako Donovaly, Tatry, okolie Chopku alebo Banská Štiavnica. Tá predovšetkým pre možnosť plávania na tajchoch.

Preferencie boli rozmanité

Majitelia chalúp, ktoré nepotrebovali renováciu, mali na realitnom trhu veľkú výhodu. „Lepšie sa predávali hotové, čiže také, ktoré nebolo treba dokončovať. Nemuseli byť v dokonalej kondícii, ale dôležité bolo, aby sa dali hneď používať,“ objasnil Furdík.

Kupujúci uprednostňovali pri výbere vysnívaného oddychového miesta v čase „nákupnej chatovej horúčky“ rôzne ďalšie veci. „Niektorí chceli investovať do nehnuteľností v čo najlepšom stave, v turisticky atraktívnych lokalitách a ideálne s veľmi rozvinutými službami,“ vysvetlil Furdík. „Najdrahšia, ktorú sme počas sezóny predali, bola novostavba podobajúca sa na drevenicu na Liptove za pol milióna eur.“

Ďalšia klientela bola zase ochotná kúpiť aj chatu s chybičkami krásy, ale za lepší peniaz, ktorú si pomaly chcela zrekonštruovať. „Tu lokalita veľmi nerozhodovala. Záujem bol aj o pôvodný vidiecky domček v zlom stave v okrese Veľký Krtíš, odkiaľ všetci inak utekajú,“ dodal Furdík.

Vplyv má aj uvoľňovanie opatrení

Dopyt sa teraz začal postupne zmenšovať. Podľa obchodného riaditeľa realitnej kancelárie Romantické chalupy sa Slováci skôr orientovali na dovolenku v domácom prostredí najmä vtedy, keď sa nedalo chodiť do zahraničia. „Posledné dva mesiace záujem o chaty klesol. Do mája to ešte šlo veľmi slušne, odkedy je čas dovoleniek a je možné cestovať, tak je toho menej. Dá sa povedať, že ľudia sú už nasýtení,“ ozrejmil Furdík.

Analytik portálu Nehnutelnosti.sk navyše uviedol, že trh môže očakávať aj pokles cien. „Nemyslíme si, že tento rok budeme vidieť podobný rast ako ten minulý. Pravdepodobne totiž šlo o špecifickú situáciu spojenú s pandémiou. Avšak ponuka na trhu je stále malá, preto sú v aktuálnej výhode skôr predávajúci, ktorí určujú, za koľko sa daná nehnuteľnosť predá,“ uzatvoril Pružinský.

 

Zdroj:  finweb.hnonline.sk; Domáca ekonomika

Autor: Veronika Hubinská

Partneri NARKS