Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ak súčasná situácia vyvolá na realitnom trhu zníženie dopytu, korekcie cien nebudú podľa NARKS plošné a výrazné

Rozsah vplyvu súčasnej situácie na realitný trh bude podľa prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Jána Palenčára závisieť od toho, ako rýchlo sa situácia vyrieši.

Ak súčasná situácia týkajúca sa šírenia koronavírusu vyvolá na realitnom trhu zníženie dopytu, korekcie cien nebudú plošné a výrazné. Pre agentúru SITA to uviedol prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Ján Palenčár. Klienti sa podľa neho aktuálne zaujímajú, či majú pristúpiť k dohodnutej kúpe nehnuteľnosti. Dôvodom je neistota a obava, že príde k zníženiu ceny nehnuteľnosti, ktorú kúpia.

“Nehnuteľnosti sú z dlhodobého hľadiska jednou z najstabilnejších investícií. V roku 2008, kedy praskla realitná bublina, ekonómovia a analytici viac ako rok vopred upozorňovali na umelo navýšené ceny nehnuteľností a na existenciu realitnej bubliny. Napriek tomu, v priebehu 10 rokov ceny prirodzene (bez vytvorenia realitnej bubliny) narástli na vyššiu úroveň ako v roku 2008. Podobne sa správali aj realitné trhy pri recesiách v zahraničí. V prípade, ak súčasná situácia vyvolá zníženie dopytu, tak korekcie cien nebudú plošné a výrazné,” myslí si Palenčár.

Podobný vývoj očakáva aj obchodný riaditeľ Cresco Real Estate Michal Pauer. “Dopyt po bytoch v tomto roku bude závisieť od celkovej kondície ekonomiky, ktorú aktuálne spomaľuje po celom svete šírenie koronavírusu, a dostupnosti hypoték. Zatiaľ je však predčasné hovoriť o tom, aký dosah to bude mať na realitný biznis.

Nepredpokladáme však znižovanie cien, nastať môže pokles rastu či stagnácia cien, keďže novostavieb bude na trhu stále nedostatok. Aktuálne už aj pre oklieštenú, či v niektorých prípadoch dokonca prerušenú výstavbu. Naopak, môže vzrásť záujem individuálnych investorov práve o nákup bytov ako dlhodobej a stabilnej investície,” skonštatoval.

Rozsah vplyvu súčasnej situácie na realitný trh bude podľa prezidenta asociácie závisieť od toho, ako rýchlo sa situácia vyrieši. “V prípade, ak sa situácia stabilizuje v priebehu cca 3 mesiacov, nepredpokladám zásadný vplyv na vývoj cien a dopytu. Zmena však nastane v spôsobe práce ľudí pôsobiacich v realitnej činnosti, kde sa urýchli digitalizácia procesov,” poukázal Palenčár. Ak však aktuálna situácia bude trvať dlhšie obdobie, príde podľa neho k zníženiu spotreby a produkcie, čo bude mať negatívny dopad na celkovú ekonomiku a na realitný trh.

Negatívnymi faktormi pre realitný trh môžu byť strata spotrebiteľskej dôvery, postupné zníženie dopytu a korekcia cien. Prekonaniu takejto situácie môže pomôcť správanie ECB a komerčných bánk, ktoré môžu podať pomocnú ruku klientom pri splácaní ich záväzkov napríklad rozložením splatnosti do dlhšieho obdobia,” načrtol prezident asociácie.

Národná banka Slovenska podľa jej hovorcu Petra Majera situáciu v celej ekonomike podrobne monitoruje. “Ale ešte je veľmi skoro púšťať sa do predikcií. Náš aktuálny pohľad na agregátnu ekonomiku budeme komunikovať na budúci týždeň. Situáciu a výhľad v jednotlivých sektoroch, aj vzhľadom na obrovskú mieru neistoty, nebudeme komentovať,” povedal Majer pre agentúru SITA.

[openiazoch.zoznam.sk; 20/03/2020; Zdroj – ; Zaradenie: openiazoch.zoznam.sk]