Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Zmeny v mladomanželských pôžičkách

Dana Čapkovičová, moderátorka:

“Od 1. júla požiadalo o mladomanželský úver so štartovacím jednopercentným úrokom iba 35 mladých rodín. Štátny fond rozvoja bývania im požičal necelý milión eur. Na účte mu však ostáva ďalších 14 miliónov a čas na podanie žiadostí o pôžičku podporovanú štátom sa pomaly kráti. Poslanci strany Most-Híd preto prichádzajú so zmenou legislatívy. Viac povie Eva Bariová.”

Eva Bariová, redaktorka:

“V čase od 1. júla do konca októbra tohto roka si mladomanželia môžu požičať od štátu úver so štartovacím jednopercentným úrokom, ktorý použijú na kúpu aj rekonštrukciu domu či bytu. Navrhovatelia zákona pritom očakávali stovky žiadostí, no sú ich len desiatky. Aj preto poslanci strany Most-Híd navrhujú zmenu legislatívy. Rozhodovať o zmenách pri čerpaní mladomanželských pôžičiek budú poslanci na najbližšej parlamentnej schôdzi. Navrhujú navýšiť zmenu výšky príjmu zo štvor na päťnásobok životného minima a predĺži sa čas na podanie žiadosti o úver od uzavretia sobáša z jedného roka na tri roky.”

Irén Sarközy, poslankyňa NR SR (Most-Híd):

“Nastavujeme to na päťnásobok, lebo mali sme také podnety, že niektorí žiadatelia nespĺňali práve túto podmienku. Ďalšia podmienka, ktorá bola najviac z tých podnetov pre nás na úpravu, aby sme to predĺžili tú dobu a my navrhujeme, aby mladomanželom na účely tohto zákona boli manželia, ktorí si uzatvorili manželstvo do troch rokov od od uzavretia sobáša.”

[JOJ, 17:00; Prvé noviny; 11/10/2019; Eva Bariová]