Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Lovci bytov začali objavovať Petržalku

Spomedzi mestských častí hlavného mesta je najpopulárnejšie najväčšie sídlisko. Láka najmä širokou ponukou a cenou.

Za posledné dva roky v Petržalke viditeľne vzrástol počet obyvateľov s trvalým pobytom. „Súvisle klesal viac ako 26 rokov. Od augusta 2019 do decembra 2019 nám ich však pribudlo 1512,“ hovorí Mária Halašková, hovorkyňa miestneho úradu Bratislava-Petržalka. Má lepšie dopravné napojenie ako cenovo porovnateľné mestské časti Dúbravka, Rača či Devínska nová Ves. Je cenovo dostupnejšia ako Ružinov a má lepšiu dostupnosť ako napríklad Karlova Ves.

Cena, respektíve výška hypotéky je jedným z ďalších zásadne limitujúcich filtrov, keďže pri nehnuteľnostiach nie je možné robiť zásadné kompromisy,“ vysvetlil pre HN vedúci oddelenia prieskumu trhu JLL Ján Bošácky. Ak sa teda potenciálny kupec rozhliada po hlavnom meste, jeho kroky často vedú práve do najväčšieho sídliska na Slovensku. „Ľudí láka susedstvo s Dunajom a blízkosť k centru. Okrem toho ponúka široké spektrum bytov, od lacnejších panelákových v cene od dvetisíc eur za štvorcový meter až po stredný a vyšší segment novostavieb. Tie sa pohybujú okolo približne 3800 eur za meter štvorcový,“ hovorí Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

Po Petržalke je pre ľudí atraktívny Ružinov, Staré mesto a Nové mesto. Až potom sú v poradí vzdialenejšie mestské časti. Podstatným prvkom na trhu s nehnuteľnosťami aj naďalej zostáva nízka ponuka a nedostatočný počet novostavieb. „Územný plán a povoľovacie procesy neumožňujú developerom reagovať na dopyt dostatočne pružne. Preto sa dostupnosť znižuje a to umožňuje cenám rásť,“ povedal Filip Žoldák z realitnej kancelárie Herrys. Dôsledkom toho je kontinuálny rast cien nehnuteľností, ktoré prakticky každý mesiac zlomia nový rekord.

Zdroj: finweb.hnonline.sk; Domáca ekonomika

Autor: Jozef Ryník