Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Zdražovanie úverov pokračuje, fixácia sa blíži k štyrom percentám. Ako je na tom vaša banka?

Prvé banky na Slovensku od začiatku tohto roka zdvihli úrokové sadzby. Tatra banka ako jedna z najväčších sa na to len chystá.

Zvyšovanie úrokov na hypotéky sa nezastavilo ani v novom roku. Prvé banky pred pár dňami ohlásili zvýšenie sadzieb. Zároveň sa očakáva, že sa na aktuálnych číslach nezastavíme a krivka pôjde hore.

Vôbec prvou bankou, ktorá ohlásila zvýšenie, bola menšia 365.banka. Pri všetkých fixáciách sa úroky držia pri štyroch percentách. Ďalšou bola UniCredit Bank, tá sa od 10. januára rozhodla zasiahnuť najmä pri trojročnom fixe, ktorý predtým bol na výške 2,99 percenta a teraz je na úrovni 3,79 percenta.

Spomalenie rastu

Ďalšie banky takýto krok zatiaľ od januára neurobili. Ako však povedala pre HN hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová, nevylučujú ďalší nárast v najbližšom období, no ako dodala, v priebehu roka by sa situácia mala ustáliť.

„V tomto roku už neočakávame taký prudký nárast sadzieb a predpokladáme spomalenie predaja nových úverov v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Druhý polrok by mal priniesť stabilizáciu vývoja vďaka ukončeniu rastu sadzieb a pozitívnej dynamike miezd, ktorá by mohla zlepšiť sentiment na trhu,“ tvrdí Simona Miklošovičová.

Podľa nej hypotekárny trh ovplyvňuje pokračujúci vojenský konflikt na Ukrajine najmä v otázke vývoja dopytu, keďže so sebou priniesol aj zvýšené ceny energií, ktoré prispeli k rastu inflácie. Tá je dôvodom obmedzujúcej menovej politiky a následného rastu sadzieb.

Podobný názor vyslovil na rast úrokov aj výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš. Podľa neho najmä v prvej polovici roka môžeme očakávať zvyšovanie, no ak inflácia dosiahne svoj vrchol, tak aj úroky začnú klesať.

Úrokové sadzby v slovenských bankách

Podľa Mateja Dobiša sa úroky na dlhodobých fixáciách banky upravujú minimálne, najviac zmien je medzi ročnou a dvojročnou fixáciou. Vybrať si správnu dĺžku hypotéky nie je vždy ľahké. Odborníci čoraz častejšie odporúčajú 30-ročnú splatnosť. Pri výbere tohto druhu náklady nie sú také vysoké, aby si dlžník nedokázal odložiť peniaze na mimoriadny vklad. Dobiš odporúča záujemcom vybrať si sedem- až desaťročnú fixáciu.

Žiadne dlhy

Čoraz viac ľudí si kladie otázku, či sa momentálne oplatí zobrať si hypotéku a aký príjem v súčasnosti bude stačiť na jej získanie. „Hypotéka sa oplatí každému, kto chce bývať vo svojom. Kupovať nehnuteľnosti s víziou, kde sa bude cena nachádzať o rok, o dva, je nemožné, preto to netreba skúšať. Pri kúpe treba zohľadniť lokalitu, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza, nevyhnutné investície, ale aj to, či je predajná cena oproti iným nehnuteľnostiam v podobnej lokalite primeraná alebo prestrelená. Ak nemáte iné dlhy, bude vám na kúpu slušného bytu s výnimkou Bratislavy postačovať aj príjem 1 300 eur,“ hovorí Dobiš.

V prípade, ak sa vám dĺžka fixácie aktuálnej hypotéky končí o pol roka, je potrebné si najskôr pomocou úverových kalkulačiek nasimulovať aj výšku vášho zostávajúceho úveru. Podľa toho zistíte, akú splátku by ste mali v nových podmienkach. Následne sa môžete rozhodnúť, či sa vám oplatí počkať alebo skončiť hneď teraz.

Hroziaci bankrot americkej vlády núti hľadať alternatívy v zlate či novej juhoamerickej mene (Brífing HN)

„Sumu, ktorá predstavuje rozdiel medzi vašou aktuálnou splátkou a potenciálnou novou, odložte, pripravíte sa tak na obdobie, keď vaša splátka porastie,“ zakončil Dobiš.

Niektoré banky vám dajú hypotéku aj bez toho, aby ste mali ako žiadateľ vybratú nehnuteľnosť. Na trhu vám službu ponúkajú ČSOB a UniCredit Bank.

Zároveň pri tom platí jedna podmienka: ak ju do určitého času nevyčerpáte, dostanete pokutu. Ak sa chcete poradiť v oblasti hypotekárnych úverov, je potrebné obrátiť sa na finančného poradcu, ktorý za vás urobí prieskum trh a odporučí vám, o aký konkrétny úver môžete žiadať.

Tempo zvyšovania

Pokles inflácie v eurozóne dva mesiace za sebou je pozitívnou správou. Nie je však dôvodom spomaliť tempo zvyšovania sadzieb, myslí si guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír, ktorý je členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky.

Povzbudivé novembrové a decembrové inflačné čísla podľa neho zahŕňajú „šum“ jednorazových kompenzačných opatrení vlád, zmierňujúcich dosahy vysokých cien energií.

„To, čo je z môjho pohľadu aktuálne najsmerodajnejšie, je trend jadrovej inflácie. Jej vývoj potvrdzuje potrebu pokračovať na nastúpenej ceste,“ uviedol vo svojom aktuálnom komentári.

Porastie viac, ako sa čakalo. Experti odhadujú, že kľúčová sadzba zlomí rekordy z krízového roku

Európska centrálna banka od júla do decembra minulého roka zdvihla úrokové sadzby celkovo o 2,5 percentuálneho bodu a signalizovala stabilné tempo zvyšovania v nasledujúcich mesiacoch. Najbližšie bude o nastavení sadzieb rozhodovať začiatkom februára.

Miera inflácie v eurozóne v uplynulých mesiacoch klesla z historických maxím a v decembri dosiahla jednocifernú úroveň 9,2 percenta. Je to stále výrazne viac, ako je cieľ centrálnej banky na úrovni dvoch percent. Jadrová inflácia, očistená od nestálych cien potravín a energií, v decembri dosiahla rekordnú hodnotu 5,2 percenta.

 

Zdroj:  hnonline.sk

Autor: Filip Mišudík

Partneri NARKS