Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Zdanenie luxusných nehnuteľností sa nedarí

Janette Štefánková, moderátorka: “Zvyšovanie daní z luxusných bytov a domov je stále v nedohľadne. A to napriek tomu, že Európska komisia odporúča Slovensku úpravu daní už niekoľko rokov. Pôvodne chcela vláda zdaniť luxus centrálne. Teraz minister financií Peter Kažimír od plánu upustil a rozhodnutie prenecháva na mestá a obce. Vládny Smer už zaviedol napríklad registračné poplatky na luxusné autá.”

[STV Jednotka, Správy RTVS; 29/12/2016; Marek Zgalinovič]

Marek Zgalinovič, redaktor: “Snaha o zdanenie tých najluxusnejších domov a bytov vyššou sadzbou uviazla. Mohlo by sa totiž stať, že viac budú platiť aj ľudia, ktorí si na vidieku postavili v minulosti obrovské niekoľkogeneračné domy.”

Peter Kažimír, minister financií SR (Smer-SD): “Zmenili sme prístup. Tvrdíme, že táto daň musí zostať príjmom miest, obcí, a stále máme len potrebu sa dohodnúť na takom možno aj desaťročnom programe postupného zreálňovania hodnoty nehnuteľností a presunu do tých sadzieb.”

Marek Zgalinovič: “Prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska vidí priestor na úpravy výšky dane z nehnuteľností. Ak by sa mali sadzby prispôsobiť trhovým hodnotám bytov a domov, viac by platili najmä ľudia, ktorí žijú v centre Bratislavy. V okresoch s vysokou nezamestnanosťou ako napríklad v Revúcej či Veľkom Krtíši by zas mohli dane aj klesnúť. Rovnaké obavy ako predtým štát, majú teraz aj samosprávy. Ak by sa pokúsili zvýšiť dane, zasiahnuť by to mohlo napríklad aj dôchodcov, ktorí žijú vo väčších bytoch alebo lukratívnejších štvrtiach. A tí často peniaze navyše na vyššie dane nemajú. Príkladom je primátor Martina Andrej Hrnčiar, ktorý tvrdí, že ak to bude na samosprávach, on osobne návrh na zvýšenie dane z nehnuteľnosti nepredloží.”

Andrej Hrnčiar, primátor Martina, podpredseda NR SR (Most-Híd): “V sedemdesiatych rokoch, keď budem hovoriť konkrétne o Martine, sa postavili celé časti, ktoré sú teraz veľmi lukratívne, ale žije tam stredná trieda, majú veľké domy a my by sme trestali tých ľudí za tú dobu, že v sedemdesiatych rokoch si vybrali lokalitu, ktorá je teraz najluxusnejšia, ale tí ľudia nemajú toľko finančných prostriedkov.”

Peter Kažimír: “Obce a mestá budú musieť nabrať odvahu a našou úlohou by malo byť pripraviť im na to podmienky, aby sa tak mohli rozhodnúť.”

Marek Zgalinovič: “Vyselektovať iba najluxusnejšie nehnuteľnosti sa v minulosti nedalo aj preto, že neexistoval jednotný systém určovania hodnoty bytov a domov. To však už neplatí.”

Ján Palenčár, Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska: “Na to, aby sme vedeli určiť reálne trhové hodnoty, máme v súčasnosti nástroje, akým je napríklad kalkulačka nehnuteľností, ktorú vytvoril Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií. Respektíve máme nástroj Cenové mapy nehnuteľností, ktoré využívajú napríklad banky, prípadne Národná banka pri kvartálnych správach o vývoji realitného trhu.”

Marek Zgalinovič: “Na jednotnom postupe sa zrejme najskôr budú musieť dohodnúť primátori a starostovia z celého Slovenska. Keby totiž menili dane iba niektorí z nich, vysvetľovalo by sa im to ešte ťažšie.”