Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Záujem domácností o príspevok na zateplenie rodinného domu sa strojnásobil

V piatom kole výzvy na predkladanie žiadostí o príspevok na zateplenie rodinného domu ministerstvo zaevidovalo skoro 300 žiadostí.

O príspevky na zateplenie starších rodinných domov vo výške takmer 9 000 eur je relatívne veľký záujem. Ministerstvo dopravy a výstavby SR, ktoré dotačný program administruje, eviduje v piatom kole výzvy 296 žiadostí.

“Oproti predchádzajúcemu kolu sa počet žiadostí zvýšil približne trojnásobne,” uviedol rezort dopravy.

Záujem domácností o príspevky na zateplenie podľa ministerstva rastie vďaka legislatívnym zmenám, ktoré zjednodušili administratívu pri predkladaní žiadostí a zrušili povinnosť, aby zateplenie realizovala certifikovaná firma. Tieto zmeny sú v platnosti od mája.

“Som rád, že teraz, keď sa zjednodušili požiadavky na poskytnutie príspevku, občania vlastniaci rodinný dom starší ako 10 rokov prejavili vyšší záujem o príspevok. To je výsledok, ktorý sme očakávali,” povedal minister dopravy Arpád Érsek.

Príspevok zvýšili na 8 800 eur

Veľký záujem domácností šéf rezortu pripisuje aj výške príspevku. Počet žiadostí o dotáciu na zateplenie vzrástol už v treťom kole pred dvomi rokmi, kedy ministerstvo príspevok navýšilo.

“Myslím, že suma 8 800 eur je naozaj motivačná a občanom skutočne pomôže pri zateplení starších rodinných domov, čím ušetria na nákladoch na vykurovanie a zvýši sa kvalita ich bývania,” doplnil A. Érsek.

Piate kolo výzvy bolo otvorené od 17. júna do konca septembra 2019. K 296 elektronicky zaevidovaným žiadostiam domácnosti doručili listinné dokumenty zatiaľ v 186 prípadoch. Žiadatelia majú ešte 10 pracovných dní na doručenie listinnej podoby žiadosti po jej elektronickom zaevidovaní vrátane príloh.

Polovicu žiadostí zamietli

Ministerstvo vyhodnocuje doručené žiadosti postupne. Ku koncu septembra príspevok vyplatili 14 žiadateľom, ktorí si rozdelili celkovo 84 000 eur. Aktuálne sú podľa ministerstva rezervované príspevky pre ďalších 66 žiadateľov v celkovom objeme 580 800 eur.

V 17 prípadoch rezort dopravy rozhodol, že príspevok domácnostiam neposkytne, resp. konanie zastaví. O ostatných žiadostiach sa zatiaľ nerozhodlo.

Súhrnne za všetky doposiaľ vyhlásené výzvy ministerstvo k 30. septembru evidovalo 628 žiadostí. Z tohto poštu príspevok priznali zatiaľ 155 žiadateľom, ktorí dostali celkovo viac ako milión eur. Príspevok je zároveň už rezervovaný pre ďalších 79 žiadostí v celkovom objeme takmer 700 000 eur.

Takmer polovica všetkých žiadateľov však príspevok na zateplenie domu neuvidí. “Pri 304 žiadostiach bolo rozhodnuté o neposkytnutí príspevku, resp. zastavení konania, alebo bola žiadosť stornovaná žiadateľom. Pri ostatných žiadostiach ešte konanie pokračuje,” priblížil rezort dopravy.

ZDROJ: Ministerstvo dopravy a výstavby SR

[energie-portal.sk; 14/10/2019; Radovan Potočár ; Zaradenie: Spravodajstvo]