Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Výstavba apartmánov, ktoré sa predávajú ako byty

Peter Kollárik, moderátor:

“Bratislavský magistrát zmení posudzovanie projektov, ktoré sú oficiálne evidované ako apartmány, developeri ich však predávajú ako byty. Podľa mesta tým dlhodobo obchádzajú územný plán a ľudia žijú v priestoroch, ktoré oficiálne nie sú určené na trvalý pobyt. Normy totiž určujú koľko bytov môže v lokalite vyrásť. Vedenie mesta niekoľko takýchto projektov už zastavilo.”

Tobiáš Petra, redaktor:

“Byty označené ako apartmány častokrát spĺňajú vybavenosť len ako ostatné byty. V rámci legislatívy je apartmán vnímaný ako nebytová jednotka a tak hrozí, že si naň nemôžete prihlásiť trvalý pobyt. Ďalšie problémy môžu nastať pri hypotéke či pri predaji takéhoto priestoru. Prezident Asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Palenčár.”

Ján Palenčár, prezident Asociácie realitných kancelárií Slovenska:

“Často sa apartmány ako nebytové priestory stavajú preto, pretože v danej lokalite územný plán nepovoľuje stavať stopercentne byty.”

Tobiáš Petra:

“Magistrát hlavného mesta tvrdí, že stavbu apartmánov zakázať nechce. Chcú najskôr zastaviť trend obchádzania súčasne platnej regulácie. Okrem toho mesto musí riešiť aj otázku prísunu podielových daní pre apartmány využívané ako byty. Pokračuje hovorca mesta Peter Bubla.”

Peter Bubla, hovorca Bratislavy:

“Ak chceme, aby verejnosť akceptovala novú výstavbu, je potrebné, aby aj developeri dodržiavali platné pravidlá. Prípadné neaktuálne nastavenie pomeru bývania a vybavenosti chceme v jednotlivých lokalitách riešiť miestnou zmenou územného plánu, nie jeho obchádzaním.”

Tobiáš Petra:

“Zlý a zastaralý územný plán motivuje developerov stavať apartmány, respektíve nebytové priestory. Podľa Jana Palenčárová takýto systém určuje kombináciu výstavby bytov v pomere 70% a 30% nebytových priestorov v danej lokalite. Opäť Ján Palenčár.”

Ján Palenčár:

“V tom čase sa vôbec neriešilo to, že sa niekam ten urbanizmus posunie a budeme tu mať nákupné centrá, budeme tu mať centralizované vlastne zóny takýchto služieb.”

Tobiáš Petra:

“Vedenie hlavného mesta preto poukazuje aj na potreby jednotlivých lokalít či rastúcu občiansku vybavenosť. Cieľom je, aby čo najlepšie reflektovala potreby obyvateľov v konkrétnom území.”

 [Rádio Slovensko, 07:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18/08/2019;  Tobiáš Petra]