Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Bývanie v Nitre. Výhodné byty v Nitre a okolí – ponuka

V Nitre pri Jaguari plánujú tri ubytovne pre vyše tisíc ľudí. Kde budú stáť?

Čakajú sa veľké nábory do priemyselného parku, v ktorom začne vyrábať Land Rover. Domáci by ubytovali aj ľudí z cudziny, preferujú manažérov.

[dennikn.sk; 08/01/2018; autor: Daniela Krajanová ; Zaradenie: Ekonomika]

Hľadáte nehnuteľnosť v Nitre a okolí? >>> Zoznam členských realitných kancelárií NARKS so sídlom v okrese Nitra – klikni
– riadni členovia  a podriadení členovia (pobočky sieťových RK)

Keď má v Nitre vyrásť ubytovňa, je to v meste veľká téma. Obavy z príchodu cudzincov škrtli minulý rok plán radnice predať schátraný hotel Tenis a prerobiť ho na ubytovne. V okolí Nitry sa však plánujú minimálne tri nové ubytovne. Ani jednu z nich však nebude stavať Jaguar, ktorého závod na výrobu automobilov rastie uprostred nitrianskeho strategického priemyselného parku. S výrobou chce začať koncom tohto roka, plánuje v ňom zamestnať 2800 ľudí.

Ministerstvo dopravy o štátnej ubytovni povedalo, že bude otvorená pre všetkých za rovnakých podmienok. No vzhľadom na jej umiestnenie v rámci strategického parku predpokladá, že ju budú využívať hlavne zamestnanci firiem z parku.

 

 Blízko parku, aby nedochádzali z mesta

Momentálne sa skúma vplyv štátnej aj súkromnej ubytovne pri Nitre na životné prostredie.

Spoločnosť Nitra Invest reagovala, že o ich ubytovniach už všetko v médiách odznelo. Jednostranne nepovie, či a aké dohody s investormi o ich využití má. “Ubytovňa je vhodné riešenie na zmenšenie dochádzkovej vzdialenosti zamestnancov,” píše sa v zámere Nitra Investu. Infraštruktúru pre ubytovaných nespomína.

Štátna ubytovňa je v širšom komplexe, ktorý MH Invest nazval “People centre”. Pri ubytovni ponúkne podľa zámeru aj “zdravotnícke služby, maloobchod a verejné stravovanie, zariadenia na trávenie voľného času” .

Súkromník aj štát deklarujú, že ich ubytovne budú v priemyselnej zóne. Súkromník píše, že jeho ubytovňa bude pri križovaní Ulice na pasienkoch a R1. MH Invest kreslí People centre vyššie pri Dolných honoch.

Zdroj – enviro.gov.sk

 

Pôvodný nápad prestavať hotel Tenis na ubytovňu narazil na petíciu, pretože schátraný hotel bol blízko pri srdci mesta.

“Nechceli sme ubytovacie kapacity pre robotníkov priamo v centre mesta, lebo Chrenová je centrum. Je to lepšia lokalita s drahšími bytmi, kde je dobrá občianska vybavenosť,” vysvetľovala v októbri Vladimíra Mičeková, jedna z organizátoriek petície, ktorá na sídlisku býva a neďaleko hotela Tenis má prevádzku cateringovej firmy.

Nové plány sa jej na prvé počutie pozdávajú viac. “Ak budú stavať v rámci Jaguaru alebo niekde tam blízko, je to určite lepšia alternatíva, ako by to malo byť v meste alebo v prímestských častiach,” povedala Mičeková.

Téma vytvorenia miest pre ubytovanie pracovníkov dochádzajúcich za prácou je aj politicky citlivá. Tento rok sú navyše komunálne voľby. Nitrianska radnica zatiaľ nepovedala, ako plánované ubytovne hodnotí.

Podľa poslanca nitrianskeho zastupiteľstva aj nitrianskeho VÚC Petra Oremusa Jaguar nitrianskym poslancom sľúbil, že dve tretiny ľudí v automobilke budú pochádzať z nitrianskeho regiónu. Ďalšou možnosťou je dovážať pracovníkov zo vzdialenejších kútov Slovenska.

V Nitre a jej okolí sa už priemyselné podniky usídlili. Funguje tam Sony, Foxconn, Farguell Nitra, DS Smith Slovakia a mnohé ďalšie. Niektoré s výrobou ešte len štartujú.

Napríklad španielsky Gestamp dostal v roku 2016 od vlády 9-miliónovú investičnú pomoc. Koncom tohto roka začne v Nitre vyrábať lisované a hliníkové diely pre autá. Plánuje zásobovať Jaguar Land Rover, trnavský PSA Peugeot Citroën aj bratislavský Volkswagen. Na to všetko potrebuje 229 ľudí.

MH Invest nevedie evidenciu ani štatistiku tvorby pracovných miest v novom nitrianskom strategickom parku, odhaduje, že dnes v ňom pracuje približne 3500 ľudí. “Sú v ňom momentálne Jaguár, Gestamp a Prologis, ktorý si tu buduje vlastnú dodávateľskú sieť,” píše ministerstvo dopravy, pod ktoré spadá MH Invest.

 

Kto bude kde bývať?

Ako sa nové sily pracovné sily v meste ubytujú, nie je celkom jasné. V Nitre a jej okolí sa vo veľkom investuje aj do výstavby nových bytov.

“Zintenzívnila sa činnosť developerov, ktorí pripravujú výstavbu viac ako 1500 bytov. Zároveň sa zvýšil záujem investorov o výstavbu v okolitých obciach,” vraví prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Pálenčár.

Očakáva, že najväčší záujem bude o strednú kategóriu bývania a ubytovne. “Zahraniční zamestnanci v robotníckych profesiách (predovšetkým zo Srbska) využívajú na bývanie lacné ubytovne, bývalé penzióny, alebo si prenajímajú rodinné domy, v ktorých sa ubytujú skupiny,” hovorí Pálenčár.

 

Do bytov chcú manažérov

Konateľ Nitrianskej realitnej kancelárie Juraj Šimeg si myslí, že napríklad operátori výroby zo zahraničia sa sústredia skôr v ubytovniach. Očakáva, že takéto ubytovanie bude cenovo výrazne konkurencieschopné.

Dvoj až trojizbové byty sa v Nitre prenajímajú približne po 500 – 700 eur za mesiac, ich dostupnosť limitujú aj majitelia. Málokto z nich si podľa Šimega pustí do jedného bytu 5 – 6 pracovníkov zo zahraničia. Prax ukázala, že s takýmito nájomníkmi sa už vyskytli problémy v oblasti hygieny či fajčenia v bytoch.

“Natrafili sme aj na takéto problémy, že po dvoch mesiacoch sme museli ukončiť nájomnú zmluvu. No nie je to pravidlo. Máme zahraničných klientov, ktorí 5 dní pred splatnosťou do bodky platia nájomné a všetko je v poriadku,” povedal Šimeg.

Doteraz bolo vidno v Nitre skôr manažérov zahraničných investorov. Tí sú nároční, nemajú problém zaplatiť nájomné za jeden byt sami. Pýtajú umývačky riadu a ďalšiu kompletnú výbavu bytu.

“Chceli by prísť iba s kufrom, aby všetko fungovalo, aby bolo všetko zariadené,” opisuje Šimeg. Majitelia bytov si často prednostne žiadajú práve takýchto nájomcov.

 

Nitrianske byty išli hore o tretinu

Veľké investície v priemyselnom parku zdvihli podľa Šimega ceny nehnuteľností o približne 20 až 40 percent. Napríklad dvojizbový byt na sídlisku, ktorý sa v minulosti ponúkal za 67-tisíc eur, teraz nájdete na webe aj za 83-tisíc eur, povedal.

Prudký rast cien sa týkal najmä menších bytov a garsóniek. Ceny bytov sa momentálne stabilizovali, je to aj dôsledkom pribúdajúcich novostavieb, ktoré v Nitre majú vyrásť.

V poslednom roku podľa Šimega zaznamenal mierny nárast cien prenájmu o 10 až 15 percent.

Pálenčár z asociácie realitiek vraví, že ceny bytov v Nitre vzrástli od ohlásenia investície o 20 až 25 percent. V Nitre sú aktuálne byty o 30 percent lacnejšie než v hlavnom meste, doplnil.

Hľadáte nehnuteľnosť v okrese Nitra?

Zoznam členských realitných kancelárií NARKS so sídlom v okrese Nitra – klikni
riadni členovia  a podriadení členovia (pobočky sieťových RK)