Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Vláda chce podporiť lacné nájomné bývanie v najchudobnejších regiónoch Slovenska

“Vláda chce podporiť lacné nájomné bývanie v najchudobnejších regiónoch Slovenska. Plánuje štedrejšie finančné dotácie pre samosprávy, ktoré sa rozhodnú stavať nájomné byty. Podľa odborníka, problémom týchto regiónov nie je nedostatok lacného bývania, ale nedostatok práce.” hovorí Oto Görner moderátor Rádia Slovensko

[Rádio Slovensko, Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 10/09/2015;  Gabriela Kajtárová]

Gabriela Kajtárová, redaktorka: “Mestá a obce by mohli získať od štátu až 85-percentnú dotáciu na stavbu nájomných bytov s najnižším štandardom. Pri bežnom štandarde by štát preplatil polovicu nákladov. Zvyšok si môžu samosprávy požičať od Štátneho fondu rozvoja bývania, bez úrokov. Aj to má byť súčasťou podpory najchudobnejších regiónov v rámci druhého vládneho balíčka. Premiér Robert Fico očakáva, že ľudí motivuje zostať vo svojom okrese.”

Robert Fico, predseda vlády SR: “Mladí ľudia, áno, je pravda, že odchádzajú z týchto regiónov za prácou, je pravda, že sa nám vyľudňujú aj dediny, je tam veľké množstvo prázdnych domov, ale pokiaľ by im bola ponúknutá možnosť nového bývania, plus možno aj nového zamestnania, verím, že ľudia budú zvažovať.”

Gabriela Kajtárová: “Odborníci sa však na vec pozerajú inak. Nájomné byty by totiž mali byť pre tých, ktorí sa sťahujú za prácou z iných regiónov. So sťahovaním sú totiž spojené vysoké náklady a hlavne neistota. Málokto si kúpi byt v inom regióne, keď ešte nevie, či mu nová práca vydrží. V týchto najmenej rozvinutých regiónoch ale žiadna voľná práca nie je, preto v nich ani nie je potrebné stavať nájomné byty, myslí si Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií. Dodáva, že práve v týchto okresoch sa dá už teraz bývať za tie najdostupnejšie ceny.”

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií: “V rámci našich štatistík sú najlacnejšie byty a veľká ponuka lacných bytov práve v týchto málo vyspelých regiónoch, kde je vysoká nezamestnanosť.”

Gabriela Kajtárová: “A práve nezamestnanosť má byť hlavným terčom ďalších vládnych opatrení v okresoch ako je Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava, Kežmarok či Sobrance.”