Daniel Abrahám, CEO, Effectivity 
Z môjho pohľadu je systém nastavený tak , že pocit vlastníctva nehnuteľnosti dáva bežnému človeku zároveň pocit istoty. Aj Covid kríza podporila tento fakt, lebo človek vníma bývanie ako nevyhnutné pre život a pocitovo radšej spláca ako platí nájom cudziemu. Covid ešte viac posilnil tento fenomén a podľa mňa sa jednoducho predá všetko, čo sa postaví. A cena bude druhoradá.

Roman Malček, majiteľ, Redox
Historicky najväčší objem nekrytých a vytlačených eur pustených do obehu by sa mal prejaviť všeobecným rastom cien tovarov a služieb, nehnuteľnosti nevynímajúc.

Tomáš Mezírka, Country Manager, Atradius Ceredit Insurance
Silná poptávka v kombinaci s levnými hypotékami a přesvědčením většiny Slováků o nutnosti vlastnit nemovitost (podpořené nedostatkem kvalitního nájemního bydlení) rozhodně bude tlačit ceny výše i při zhoršené situaci v ekonomice.

Marin Melišek
Na trhu je vplyvom podporných programov veľmi veľa voľných peňazí, investovanie do akcií a dlhopisov je momentálne rizikovejšia ako inokedy a tak ceny nehnuteľností budú rásť ďalej. Veľká otázka je kedy táto bublina praskne.

Filip Vítek, data science director, Teamviewer 
Kým sa budú problémy ekonomiky riešiť pumpovaním nových peňazí, predávajúci budú v sektore nehnuteľností na koni.

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Problémom nie je len výška úrokových sadzieb, ale aj vysoký objem finančných prostriedkov, ktorý hľadá reálne umiestnenie. Už na začiatku roku 2020 som v otázke Trendu uviedol, že reality sú momentálne atraktívny prístav pre peniaze – ceny porastú aj naďalej.

Ján Palenčár, prezident, Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska
 Silný dopyt po kúpe predovšetkým rezidenčných nehnuteľností, podporený nízkymi úrokovými sadzbami na hypotéky budú naďalej tlačiť ceny nahor. Ekonomické dopady korona krízy môžu spomaliť rýchlosť rastu cien .

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Určite áno. Z dlhodobého hľadiska určite; hoci krátkodobo môže nastať pokles či dokonca strmý pád (ako napr. v roku 2008), ale následne sa trh vždy spamätá a vráti sa na pôvodnú úroveň, ktorú potom dokonca prekoná. Dôvodov je viacero. Tu veľmi stručne len tri z nich. Po prvé, neustále pracuje tlačiareň fiat peňazí plniaca objednávky jej veľkého klienta – ECB, ktorý tie peniaze uvoľňuje do obehu. Po druhé, pokiaľ ide o pôdu, ide o komoditu, ktorej množstvo je obmedzené, nakoľko ju nemožno rozmnožiť, vyrobiť (je teda vzácna). Pokiaľ ide o bytové domy (ostatné druhy stavieb, najmä priemyselné, sú osobitná kategória) dopyt je stále veľmi vysoký a nie je dôvod predpokladať, že v dohľadnom čase zoslabne; demografický vývoj nie je len o starnutí obyvateľstva a nižšej pôrodnosti, je to zložitejšie. A napokon po tretie, ide o strategickú investíciu, podobne ako napr. zlato (aj toho je len obmedzené množstvo, je užitočné, a preto vzácne); kúpiť vo vhodnom čase (napr. v čase hypotekárnej krízy, kedy ceny „prerazia dno“) podržať dostatočne dlho a po dosiahnutí primeranej výšky prípadne predať.

Ivan Paule, partner, TPA Audit
V krátkodobom horizonte môže narásť objem voľných priestorov a klesnúť cena. V dlhodobom horizonte však trend smeruje ku kancelárskej práci v mestách a teda myslím, že cena bude rásť, ak sa krajine bude dariť.

Dušan Elko, managing partner, SAM Headhunting Slovakia
Osobne si myslím, že atmosféra nedostatku nehnuteľnosti je umelo navodená developerskými a realitnými spoločnosťami, keďže sa ľudia vedia relatívne ľahko dostať k financovaniu.  Pocitom nedostatku a zvyšovaním cien vychádza potom investícia do nehnuteľnosti ako výhodná.

Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum
Dopyt po bývaní je a bude stále veľký. Žiaľ, chýbajú dostupné byty a najmä nájomné byty za rozumné ceny. Na druhej strane sú úvery stále dostupné za výhodné úroky aj keď nie v plnej sume. Stále však zostáva otvorená otázka, ako sa prejavia nižšie príjmy spôsobené koronou na schopnosti splácať záväzky.

Ivan Rolný, člen predstavenstva, ITB Development
V Bratislave nie je žiaden dôvod k poklesu cien nehnuteľností. V súčasnosti je najnižšia ponuka voľných bytov v krátkodobej histórii. Predpokladám, že do konca roka 2020 bude mať trh čas na znormalizovanie a súčasná cenová úroveň ostane zachovaná. Ekonomika si však vyžaduje značné „pumpovanie“ peňazí, aby sa po situácii spojenej s koronavírusom znovu naštartovala. Investovanie veľkého množstva finančných prostriedkov však môže spôsobiť infláciu a následné zdražovanie. V roku 2021 je tak možný aj nárast cien nehnuteľností.

Marcel Kaščák, člen predstavenstva, Tatra banka
Ponuka bývania v novostavbách je momentálne výrazne nižšia ako je dopyt. Projekty, pripravované po predchádzajúcej kríze sú rozpredané, nové sa vzhľadom na administratívnu náročnosť pripravujú veľmi pomalým tempom. Ľudia navyše považujú pri súčasných nulových úrokových sadzbách kúpu bytu za dobrú investičnú príležitosť.

Martin Kaňa, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, Prvá penzijná správcovská spoločnosť Poštovej banky a Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky
Počas koronakrízy došlo k zníženiu dopytu po nehnuteľnostiach i úveroch na bývanie. Ľudí totiž zaujímalo predovšetkým zdravie. V júni došlo k výraznejšiemu nárastu nových úverových obchodov. Aj preto počas 2. kvartálu rástli ceny nehnuteľností. Priemerná cena bývania sa medzikvartálne zvýšila o 3,6 % a medziročne až o 11,2 %, čo je najrýchlejší rast od roku 2008. V blízkom období sa však môže záujem o nehnuteľnosti znížiť z dôvodu dopadu krízy na realitný trh. Horší ekonomický vývoj sa môže prejaviť na realitnom trhu s oneskorením. Čo sa týka dopytu po úveroch na nehnuteľností očakávame o ne stále záujem. Zároveň stále platí, že ľudí k riešeniu vlastného bývania motivuje nízka úroková sadzba z hypoték. To môže naopak tlačiť na rast cien nehnuteľností.

Martin Šmigura, investičný riaditeľ, WOOD & Company
Pri rezidenčných nehnuteľnostiach môžeme očakávať pokračovanie pozvoľého rastu cien. Hypotéky budú naďalej dostupné s nízkymi úrokovými sadzbami a mestá ako Bratislava či Košice sa budú stále boriť s nedostatkom bytov, čo sú dva najdôležitejšie argumenty proti poklesu cien. Počas COVID-u zároveň prišlo k rastu objemu úspor u obyvateľstva. Tie vzhľadom na silnú tradíciu Slovákov v investovaní do realít budú pravdepodobne premenené do kúpy bytov alebo domov.  V prípade komerčných nehnuteľností vnímame miernu korekciu cien smerom nadol, no k väčšiemu poklesu pravdepodobne nepríde. Ďalší vývoj sa bude odvíjať od regionálnej atraktivity. V Poľsku alebo Česku, kde okrem Slovenska pôsobíme v oblasti komerčných realít, vidíme, že po prvej vlne COVID-u investori opätovne vstupujú na trh, čo tlačí ceny opäť nahor. Podobný scenár môžeme očakávať  aj u nás a v prípade kvalitných a dobre obsadených nehnuteľností pravdepodobne príde k návratu do rastovej krivky.

Ronald Blaško, výkonný riaditeľ, Americká obchodná komora v SRSlováci naďalej radi zhodnocujú svoje úspory investíciou do realít, v strednodobom horizonte je predpoklad, že naša kúpyschopnosť bude rásť a porovnania v rámci EÚ stále hovoria o nedostatku bytov. Krátkodobo budú proti nárastu cien pôsobiť výpadky krátkodobých prenájmov (napr. Airbnb) a rast nezamestnanosti.

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Ceny rastú vďaka nekompetentným rozhodnutiam politikov, ktorí zlými politickými rozhodnutiami zapríčinili tento stav. To koľko sa narodilo tak zvaných HUSÁKOVYAYCH DETI politici vedeli a vedia tridsať rokov….

Peter Kubovič, managing partner a advokát, HKP Legal, s.r.o., Bratislava
Závisí vždy na type nehnuteľnosti a jej parametroch – ale kvalita v dobrej lokalite vždy bude mať svoju cenu a aj klientelu (t.j. bude po nej dopyt, ktorý bude tlačiť na rast cien)…

Marek Polic, garant projektov, KROS a.s.
Myslím si, že ceny budú stále rásť. Jednak nehnuteľnosti sú stále jedna z najlepších investícií. Druhý dôvod, úvery sú stále k dispozícií za veľmi výhodné podmienky. Samozrejme záleží aj od regiónov. Myslím si, že smerom na západ budú stále ceny rásť.

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen, s.r.o., Bratislava
Nie som expert na nehnuteľnosti,  myslím si však,  že ceny nehnuteľností minimálne v Bratislave  porastú, pretože je tam stále veľký dopyt a stále veľký rozdiel v porovnaní s inými európskymi veľkými mestami.

Vladimír Dvorový, generálny riaditeľ, ProCare a Svet zdravia
Vzhľadom k počtu disponibilných nehnuteľností a vývoju trhu bude cena rásť.

Peter Dostál, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Aliter Technologies, a.s., Bratislava
Dnes je dopyt stále silný a tak vytvára priestor pre zvyšovanie cien. Otázka znie kedy poklesne a ako dlho pokles bude trvať.

Marcel Kaščák, člen predstavenstva, Tatra banka, a.s.
Ponuka bývania v novostavbách je momentálne výrazne nižšia ako je dopyt. Projekty, pripravované po predchádzajúcej kríze sú rozpredané, nové sa vzhľadom na administratívnu náročnosť pripravujú veľmi pomalým tempom. Ľudia taktiež považujú, pri súčasných nulových úrokových sadzbách, kúpu bytu ako dobrú investičnú príležitosť.

Rudolf Adam, predseda predstavenstva, Finportal, a.s., Bratislava
Stale prebieha masívne pumpovanie peňazí do ekonomiky, zrejme to pojde až na fyzicku osobu. Úroky sú nízke. Financne trhy na maximach a konzervativnejsi investor si vybera istotu. Veľa ľudí si chce odložiť peniaze do konzervatívnej investicie a za takuto považuju nakup nehnuteľnosti. Už nejde iba o špekulatívny nakup a počitanie s naslednym prenajmom. Je to zrejme iba “uchovanie určitej hodnoty”. Hypoteky sú stale veľmi žiadané, dostupne a lacne. V niektorych lokalitach v Bratislave stupli ceny pozemkov až 3 nasobne za poslednych 7 rokov.

Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made, s.r.o, Bratislava V Bratislave
asi áno.

Peter Augustinič, obchodný a marketingový riaditeľ, QBSW
Ceny budú ďalej rásť, ale najmä v určitých lokalitách. Napr. Bratislava Staré Mesto je trh s rastúcim dopytom a tým pádom aj cenami. Podľa mňa vhodný typ na investície v stredno a dlhodobom horizonte.

Simona Bubánová-Tauchmanová, konateľka, CD-Creative Department, s. r. o. Nehnuteľnosti s dobrou lokáciou by mali byť zaujímavé aj v budúcnosti

Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management
Trh bude postupne reflektovať na reálnu situáciu a dopad udalostí sa bude pretavovať do reality o niečo neskôr. Ceny budú pravdepodobne stagnovať a vznikne priestor pre prípadné individuálne zjednávanie cien a zľavy zo strany predávajúcich.

Marian Búlik, finančný analytik, OVB Allfinanz
SlovenskoDopyt po vlastnom bývaní je stále silný, navyše je podporený výhodnými hypotékami – úroky sú dnes historicky najnižšie. K tomu sa pridáva nízka ponuka nehnuteľností (na Slovensku chýba viac ako 250-tisíc bytov, pričom v Bratislave je voľných bytov najmenej), ktorá zvyšuje ceny nehnuteľností a motivuje ľudí riešiť si bývanie čím skôr a to aj napriek kríze. V praxi vidíme aj nárast úspor u ľudí v strednom veku, ktorí si chcú riešiť väčšie bývanie. S dobrými príjmami strednej triedy sa ich limity NBS takmer nedotknú. Jediným obmedzením, na ktoré narazia je maximálny pomer úveru ku hodnote nehnuteľnosti (LTV), chýbajúcich 10 – 20 % z kúpnej ceny často však vedia kompletne doložiť z úspor.

Richard Willmann, riaditeľ, crooce.com
Ceny nehnuteľností sú už niekoľko mesiacov mimo realitu. Na jednej strane sú tu developeri s ich hrou na rezervačné zmluvy, pri ktorej prehlásia priestor za predaný pri zložení absurdne nízkej zálohy, dôsledkom čoho je potom absencia voľných bytov na trhu. A na strane druhej – netreba si robiť ilúzie o finančnej gramotnosti Slovákov. Veľká časť občanov odložené splátky minie do spotreby. Výsledok uvidíme na prelome rokov. Stále tvrdím, že kráľom bude ten, kto bude mať hotovosť.

David Arvay, institutional sales, Stonebridge Capital Management
Na najlikvidnejšom trhu nehnuteľností na Slovensku v Bratislave, ponuka bytov vzrástla za obdobie Marec – August o takmer 40%. Nehnuteľnosti reflektujú ekonomické dianie najpomalšie (po kríze v 2008, dosiahli dno až po 4 rokoch), sa znížený dopyt začína prejavovať na cenách, keď ceny najmä starších bytov začínajú s miernym klesaním. Situácia na trhu práce na jeseň podľa nášho názoru rozhodne kúpyschopnosti neprilepší. Aj keď názory realitných expertov hovoria opačne, tiež sa nepýtate holiča, či potrebujete ostrihať.

Anton Scheber, konateľ, Softec, s.r.o.
Rýchly rast objemu peňazí vo svete i u nás vedie trendovo k úmernému rastu cien pozemkov a stavieb. Skutočná cenová úroveň je ovplyvnená aj ďalšími faktormi. Krátkodobo  preto zrejme dôjde aj ku korekciám nadol, dlhodobo však budú ceny nehnuteľností rásť.

Tomáš Lysina, partner, Lysina-Roško & Partners
Cena realít vždy záleží od kľúčového faktoru, ktorým je poloha. V porovnaní s krízou v roku 2008 ceny v bratislavskom Starom Meste neklesali, ale naopak, stále mierne rástli. Myslím si, že iná situácia je napríklad v tzv. satelitných mestečkách, kde môže v blízkej dobe nastať pokles cien. Ale nemyslím si, že pokles bude radikálny.

Michal Hrabovec, prezident, Anasoft
V niektorých lokalitách budú ceny rásť a v niektorých klesať. Očakávam, že rozdiel medzi veľkými mestami a odľahlým vidiekom sa bude zväčšovať.

Milan Mandák, konateľ, MASAM, s.r.o., Vráble
V krátkodobom horizonte výrazné skoky nepredpokladám. Situácia zrejme spôsobí ich mierny nárast, ale reálne makroekonomické zmeny sa na nehnuteľnostiach prejavia až s dlhším odstupom. Razantnejší pokles možno očakávať napríklad v polyfunkciách či pri priemyselných objektoch.

Martin Mittner, Country Manager, Nestlé Slovensko, s.r.o.
Ceny nehnuteľností majú na Slovensku dlhodobo rastúcu tendenciu. Aktuálne však veľa závisí od toho, ako dlho sa bude ekonomika spamätávať zo situácie spôsobenej pandémiou. Z dlhodobého hľadiska  sa to nemusí prejaviť poklesom cien, môže to však priniesť spomalenie ich ďalšieho rastu.

[19.08.2020; etrend.sk; Názory a komentáre; 00:00; TREND AVE: 4644.3€]