Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

V novom centre Bratislavy vzniknú dve zrkadlové veže. Spustili v nich predaj bytov

V rámci projektu, ktorý sa po novom volá Metropolis, vzniknú dve rezidenčné veže s takmer tristo bytovými jednotkami.

Prechádzka po novom downtowne Bratislavy prináša stále nové vnemy. Do niekoľkých rokov kolorit moderných budov majú dotvoriť ďalšie dve veže. S názvom Metropolis sa pridajú medzi výškové stavby, ktoré menia tvár nového centra hlavného mesta. Projekt donedávna známy ako Rezidencia Bottova ponúkne 142 bytov, 91 apartmánov a 65 ubytovacích jednotiek. Limitovaná ponuka je už v predpredaji a stará sa o ňu realitná spoločnosť Herrys.

Podľa realitného analytika RE/MAX Alexandra Krajňaka ceny budú vo veľkom prispôsobovať okolitým rezidenčným projektom. Podľa tohto odhadu by sa mohli pohybovať na hranici štyritisíc eur za štvorcový meter. Predpokladané náklady na výstavbu sú 24 miliónov eur. Na otázky HN týkajúce sa projektu však investor Mint Investments neodpovedal.

Zrkadlové veže

Stavebné práce by sa podľa informácií HN na pozemku medzi Chalupkovou a Bottovou mali začať už o niekoľko mesiacov. Dve veže, z ktorých vyššia dosiahne 63 metrov, plánuje developer dostavať v roku 2023. Na 18 a 16 podlažiach spolu vznikne 298 bytových jednotiek. Najväčší počet z nich, až 136, budú tvoriť dvojizbové byty. Lákadlo pre záujemcov sa skrýva v ich tvare. Od 12. poschodia sa začínajú ustupujúce podlažia. Okrem toho sú k sebe otočené zrkadlovo a vytvárajú bránu. Ich súčasťou budú recepcie. Objekt ponúkne novým obyvateľom aj malý park a parter s retailom. Vzhľad a riešenie stavby mal na starosti pražský ateliér City Work Architects. Záujem o Metropolis môže zvýšiť i novovznikajúca a rozvíjajúca sa štvrť s ponukou kancelárskych priestorov, autobusovej stanice aj rozvinutej infraštruktúry.

Metropolis disponuje už od mája minulého roka všetkými potrebnými povoleniami. S výstavbou však dodnes nezačal. Faktorov, ktoré zdržanie ovplyvnili, môže byť niekoľko. „Môže to byť stratégia. Spoločnosť, ktorá stojí za projektom, mohla čakať, kým sa dokončia okolité stavby,“ vysvetlil Krajňak. Odklad začiatku výstavby však mohol spôsobiť aj fakt, že spoločnosť Development 5 je dlhodobo v mínuse. Strata firmy za minulý rok dosiahla 135 819 eur.

Vysoká konkurencia

Dve veže zo železobetónového skeletu do Mlynských nív prinesú podľa prezidenta NARKS modernú a žiadanú architektúru. „Zároveň sú umiestnené do jednej z najatraktívnejších lokalít Bratislavy,“ povedal Ján Palenčár. Podľa Krajňaka umiestnenie stavby nie je až také výhodné ako u konkurencie. „Nemá prístup k Dunaju a developer nedotvára okolitý priestor, tak ako je to napríklad v Sky Parku. Záujem o bývanie však bude vzhľadom na nedostatok rezidenčných nehnuteľností na trhu,“ uviedol.

Na ťahu je mesto

Bývalá industriálna štvrť sa za posledné roky stala príťažlivou pre viacerých veľkých developerov. Priestor dostali projekty Penta Real Estate, HB Reavis, JTRE alebo YIT Slovakia. Moderná architektúra prináša pracovné miesta, bývanie, ale aj priestor na zeleň a rekonštrukciu historických pamiatok. Vplyvom práce investorov sa mesto musí vyrovnať s riešením infraštruktúry. Začiatkom týždňa bola otvorená zrekonštruovaná cesta Mlynské nivy, ktorá okrem širších chodníkov a cyklochodníkov prináša aj prvý podjazd s kruhovým objazdom na Slovensku. Otázkou stále ostáva riešenie električkovej trate alebo lodného prístavu. Keďže sa downtown rozrastá smerom k Dunaju, bude dôležité, ako mesto na tento problém zareaguje.

Zdroj: finweb.hnonline.sk; Domáca ekonomika

Autor: Monika Šuchová