Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Úvery a dopyt idú spolu

Tento rok je v rezidenčných realitách rekordný vo viacerých ohľadoch. Rozumnému vývoju v ďalšom roku prispeje, ak si kupujúci zachovajú chladné hlavy, hovoria analytici.

[SME; 218/2015; 22/09/2015; Halka Tytykalová]

Trh s bývaním zrejme čaká príjemná jeseň. Aspoň tak to vidia realitní odborníci. Najmä vtedy, ak banky budú naďalej lákať ľudí na nízke úroky a oni si ich budú môcť dovoliť. Rekordné čísla predajov, návrat k predajom z papiera a projekty, ktoré ponúkajú kvalitnejšie urbanistické riešenia či viac verejného priestoru. To všetko zatiaľ priniesol rok 2015 do rezidenčného developmentu.

Renesancia, no s výhradami

Viacerí sa zhodujú na tom, že dopyt po nehnuteľnostiach sa bude v najbližších mesiacoch zvyšovať. Okrem bánk to podporí aj snaha kupujúcich investovať do nehnuteľnosti pred koncom roka. Opäť sa hovorí o tom, že ceny starých bytov narazili na svoj strop – donedávna totiž mierne rástli, čo spôsobil dočasný nedostatok hotových bytov v novostavbách spôsobený výpadkom najmä v rokoch 2009 a 2010. A opäť sa hovorí aj o tom, že súčasný trh je trhom predávajúcich. Jeho ďalší vývoj teda bude ovplyvnený tým, ako rozumne sa budú predávajúci správať, aby sa vyvarovali situácie spred rokov.
“Trh do určitej miery prežíva renesanciu,” pripúšťa Ján Bošácky, analytik JLL. Dôkazom je podľa neho množstvo transakcií, ktoré sa uzatvárajú. Otázkou je, či je aktuálny dopyt udržateľný z dlhodobého hľadiska. Respektíve či bude naň ponuka odpovedať správnym spôsobom. “To znamená, či na trh bude dodaný taký počet bytov a v takom zložení, že ho bude trh schopný absorbovať,” vraví analytik. Pokiaľ bude ponuka príliš veľká a dopyt poklesne, z renesancie sa tak môže stať recesia.

“Súhlasím s tým, že trh s nehnuteľnosťami ožil, ale zároveň by som súčasnú situáciu neporovnával s iným obdobím,” mieni šéf Národnej asociácie realitných kancelárií Ján Palenčár. “Situácia na trhu pred krízou bola charakteristická razantným zvyšovaním cien, medziročne 12 až 18 percent, bezhlavým nakupovaním všetkých typov nehnuteľností a spotrebiteľským šialenstvom, keď platilo: čokoľvek dnes kúpim bude zajtra drahšie,” dodáva. “Dnes na strane kupujúcich naopak vidno skôr premyslené spotrebiteľské správanie, keď si ľudia pragmaticky vyberajú vhodnú nehnuteľnosť.”

Kupuje sa hlavne pre seba

Prognózy teda hovoria viac v prospech zdravého rozumu. V ďalšom roku sa má dopyt utlmovať a ceny nehnuteľností na bývanie majú skôr stagnovať ako významne rásť, čo sa často spája s limitmi bánk pri ponuke hypoték. No aj s tým, že kupujúci hľadajú nehnuteľnosti najmä na vlastné bývanie a chýbajú zahraniční špekulatívni investori v takom rozsahu, ako to bolo v minulosti.

 


 

ANKETA

1. Je niečím zaujímavý alebo prekvapujúci tohtoročný trh s bývaním?
     Matúš Jančura, Bencont Invetsments:
     Andrej Churý, RE/MAX Elite:
     Filip Žoldák, Herrys:
    Ján Palenčár, NARKS
    Peter Ondrovič, Lexxus