Priemerná úroková sadzba hypotéky s fixáciou na jeden až päť rokov je v súčasnosti 2,70 percenta, čiže situácia je už priaznivejšia, než v niektorých krajinách eurozóny.
Úrokové sadzby hypoték sa dostali na historické minimum, počet nezamestnaných klesá už poldruha roka, reálne mzdy narástli vlani o viac ako štyri percentá.
[Žilinské noviny; 16/2015; 27/04/2015; s.: 13; SHZ ; Zaradenie: FINANCIE]
Tieto tri fakty a dlhodobo nízke ceny domácich realít zapríčiňujú, že ochota ľudí zobrať si úver sa výrazne zvyšuje. V období boomu na trhu realít medzi rokmi 2006 a 2008 ceny bytov stúpali o 40 percent rýchlejšie, ako bol rast miezd. Odvtedy sa ceny realít znížili o 20 percent, pričom mzdy sa, naopak, za toto obdobie zvýšili o 20 percent.
“Popritom sa úrokové sadzby hypoték dostali na historické minimum, konkrétne v decembri roku 2014 bola priemerná úroková sadzba na poskytnutých úveroch na bývanie 3,21 percenta, vrátane ročnej percentuálnej miery nákladov,” uviedol Zdenko Stefanides, hlavný analytik Všeobecnej úverovej banky.”Pričom začiatkom roka 2014 to boli štyri percentá, v roku 2013 zas okolo piatich percent.” V súčasnosti je priemerná úroková sadzba hypotéky s fixáciou na jeden až päť rokov len 2,70 percenta, čiže situácia u nás je už priaznivejšia než v Taliansku a Holandsku, v najrozvinutejších krajinách eurozóny. V niektorých prípadoch sa úroky môžu prepadnúť až pod dve percentá, napríklad UniCredit alebo mBanka ponúka takéto priaznivé podmienky aj pri fixácii na tri roky, Prima banka zas stlačila úroky na 1,80 percenta, ale aj dvaja najväčší hráči na trhu, Slovenská sporiteľňa (SLSP) a Všeobecná úverová banka (VÚB) štartujú od 2 až 2,1 percenta. Keďže na jar viacero bánk ohlasuje akcie, aktuálne podmienky sa veľmi rýchlo menia. Finančné portály v súčasnosti poskytujú dobrý prehľad o hypotekárnych úveroch jednotlivých bánk, a tiež sa na nich dá nájsť množstvo užitočných informácií. Preto, kto sa zaujíma o aktuálne platné úrokové sadzby, alebo je zvedavý na úskalia hypotekárnych úverov, mal by navštíviť stránky, ako sú financnahitparada. sk alebo financie. sk. V tomto svete ale treba vedieť, že tie najvýhodnejšie podmienky dostanú len ozaj bonitní klienti, alebo tí, ktorí súbežne využívajú viac služieb danej banky.
Na základe spomenutých faktorov si ľudia s priemerným platom mohli v roku 2014 zaobstarať nehnuteľnosť s dvakrát väčšou rozlohou ako v roku 2008, v čase realitného boomu. Vychádzajúc z priemerných miezd v jednotlivých krajoch a z priemerných cien realít v týchto regiónoch (v prípade hypotekárneho úveru s fixáciou na 30 rokov) je možné vyhlásiť, že napríklad v Nitrianskom kraji v roku 2008 si ľudia so štandardnou mzdou mohli dovoliť byt s rozlohou 48 štvorcových metrov, v roku 2013 to už bolo 88, vlani zas 100 štvorcových metrov. V Trnavskom kraji sú tieto údaje 40, 59, respektíve 77 štvorcových metrov, len v Bratislave nemožno hovoriť o výraznom zlepšení situácie (28, 48 alebo 54 štvorcových metrov). V hlavnom meste bol pokles cien bytov miernejší, a popritom od začiatku roka 2014 sa ceny už postupne šplhajú nahor.
Podľa bankových analytikov v tomto roku určite nemožno očakávať zvyšovanie úrokových sadzieb, a tento trend môže pokračovať aj v časti budúceho roku. Konkurenčný boj medzi finančnými domami je totiž čoraz väčší, a preto pre získanie klientov neváhajú so znižovaním úrokov ani v tom prípade, ak to ide na úkor ich zisku. Niekedy stačí aj toľko, aby klient “pohrozil” svojej banke, že si úver prenesie do inej, ktorá ponúka lepšie podmienky, a jeho pôvodná banka okamžite zníži sadzby hypotekárneho úveru. V súčasnosti je v eurozóne veľký pretlak peňazí, banky sa ľahko dostanú k úverom, čo tiež predznamenáva dlhodobé zachovanie nízkych úrokov. Nateraz už neplatí ani to, že počas letných mesiacov sa znižuje záujem o hypotéky, o čom svedčí fakt, že vlani v júli a auguste sa ďalej zvyšoval objem poskytnutých úverov, a v poslednom období bolo zaznamenané prekonanie všetkých doterajších rekordov. Analytik Sberbanky Martin Barto upozornil, že vďaka čoraz ľahšie dostupným úverom môže ďalej rásť záujem o kúpu realít, čo môže viesť k zdražovaniu bytov a rodinných domov. Pre neutíchajúci záujem o hypotéky Národná banka Slovenska (NBS) očakáva, že sa zvýši počet tých žiadateľov, ktorí časom nebudú schopní splácať svoj úver, čo by aj bankám narobilo značné problémy. NBS preto na konci minulého roka vydala bankám odporúčanie, aby si ustrážili počet tých žiadateľov hypoték, ktorí plánujú financovať celých sto percent kúpnej ceny vyhliadnutej nehnuteľnosti z úveru. Hypotéky v intervale 90 až 100 percent z hodnoty nehnuteľnosti by mali tvoriť najviac 25 percent nových úverov na bývanie, do konca roku 2016 by sa ich podiel mal znížiť na 20 percent, v roku 2017 zas na 10 percent. Čiže kúpa nehnuteľnosti bude čoraz viac podmienená aj úsporami so zabezpečením určitej spoluúčasti. Popritom by banky mali prísnejšie hodnotiť žiadosti o úvery, predovšetkým na zdokladovanie príjmu žiadateľa. Obmedzenia národnej banky sú oprávnené, lebo nimi sa dá predísť nezodpovednému zadlžovaniu. (SHZ)