Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Trh s nehnuteľnosťami – rozhovor s prezidentom NARKS na TA3

“O aktuálnych trendoch na trhu s domami či bytmi nám prišiel teraz porozprávať Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, ktorého už vítam u nás v štúdiu. Prajem príjemný dobrý deň.”  Marek Mašura, moderátor

[TA3, Ekonomika; 27/08/2015]

Ján Palenčár, prezident NARKS, (hosť v štúdiu): “Dobrý deň.”

Marek Mašura: “Pán Palenčár, zachytil som v týchto dňoch zaujímavú správu, že o nové byty je veľký záujem. Väčší ako vlani. Tak povedzte nám na začiatok, ako je to napríklad vo veľkých mestách.”

Ján Palenčár: “Pokiaľ hovoríme o zvýšenom záujme, o zvýšenom dopyte po kúpe bytov, tento je spôsobený veľký výpadkom novej výstavby v rokoch 2009, 2010.”

Marek Mašura: “Po kríze.”

Ján Palenčár: “Toto pozastavenie developmentu bolo spôsobené práve krízou, kedy nebol záujem o kúpu nových bytov, to bolo spôsobené určitou spotrebiteľskou zlou náladou, a na to reagovali developeri tým, že pozastavili výstavbu. Dnes ten dopyt sa nahusťuje práve kvôli tomuto výpadku, a do veľkej miery je podporený aj veľmi výhodnými úvermi. Čo sa týka hypotekárnych úverov, dnes tu máme historicky najnižšie úrokové sadzby a najvýhodnejšie podmienky v histórii, a na toto ľudia reagujú. Takže toto je práve otázka toho silného dopytu, prečo o tu dnes máme.”

Marek Mašura: “Viete byť aj trochu konkrétnejší, ako je to vo veľkých mestách, ako je to prípadne v Bratislave, alebo v Košiciach s novými bytmi?”

Ján Palenčár: “V prípade Bratislavy môžme hovoriť, že medziročne ten záujem stúpol o 30 až 40 percent, čo je veľmi vysoké číslo, a predpokladáme, že tento záujem bude ešte stupňujúci. K tomu silnému dopytu môžme ešte povedať toľko, že veľký vplyv má na to aj záujem o investičné nákupy. To znamená, že veľa našich klientov má záujem si kúpiť nehnuteľnosť za účelom jej ďalšieho prenájmu. To znamená, zoberie si hypotéku s nízkou úrokovou sadzbou, kúpi si nehnuteľnosť a tú umiestni na trh s nájmami. Takže práve od roku 2009 do roku 2012, 13 bol veľký výpadok investičných nákupov, a reálne sa realizovali len nákupy pre vlastnú potrebu. Dnes ten trend sa mení, sa vracajú investičné nákupy.”

Marek Mašura: “Pán Palenčár, vy ste pred chvíľou hovorili, alebo spomínali ako jeden z dôvodov, prečo je ten záujemo tie nové byty taký veľký, relatívne dobré podmienky pri hypotékach. Vieme, že ich sadzby sú na rekordnom minime, ale tento trend zrejme nebude trvať dlho, niekedy sa musí zmeniť, a tie sadzby budú opäť rásť.”

Ján Palenčár: “Samozrejme, treba sa pozrieť na to vlastne, čo je zdravé pre ekonomiku, či je zdravé, to, že sú takto nízke úrokové sadzby, a kde je možné, že ten vývoj bude pokračovať. Tak ako v rámci Národnej asociácie realitných kancelárií sme v dennodennom kontakte s Národnou bankou, aj s ďalšími bankovými domami na Slovensku, tak naozaj je predpoklad, že tieto úrokové sadzby v strednodobom hľadisku budú stúpať. Takže naozaj sa nedá už dnes očakávať, že ešte klesnú úrokové sadzby. Naopak, treba rátať so zvyšovaním úrokových sadzieb.”

Marek Mašura: “A ovplyvní to podľa vás ten záujem o nové byty?”

Ján Palenčár: “Ja si myslím, že pokiaľ to navyšovanie úrokovej sadzby bude postupné a mierne, tak nepocítime nejaký zásadný odliv záujmu, zníženie dopytu. Pokiaľ by prišlo k nejakému razantnému zvýšeniu úrokových sadzieb, tam to môže trh pocítiť.”

Marek Mašura: “Pán Palenčár, vráťme sa opäť teda k tej našej hlavnej téme. Spomínali sme tu to, že o nové byty je veľký záujem. Väčší ako vlani. Nakupujú ľudia už hotové byty, alebo také, ktoré sú ešte pred výstavbou?”

Ján Palenčár: “Je to tiež veľké špecifikum súčasného trhu, že opäť prichádza k predaju novostavieb už z papiera. To znamená, taká tá zvláštnosť toho predkrízového stavu, keď sa predalo všetko ešte pred tým, než sa vôbec začalo stavať, sa nám vracia, a to práve tým, že máme veľmi silný dopyt po kúpe nových bytov, na ktoré reagujú developeri len spomalene, to znamená, vy pokiaľ sa rozhodnete ako developer, že idete do novej výstavby, je veľmi veľký časový rozdiel medzi rozhodnutím a získaním potrebných povolení, práve preto, že ten dopyt je ešte stále silnejší ako to, čo sa na trh dostáva, tak sa kvalitné byty predávajú už z papiera.”

Marek Mašura: “Ale pri nákupe z papiera treba spomenúť aj to riziko, že máme tu zopár developerských projektov na Slovensku, ktoré ostali nedokončené, a ľudia tam majú, ľudovo povedané, utopené peniaze.”

Ján Palenčár: “Áno, je niekoľko projektov, ktoré môžme nazvať neúspešnými, alebo potom niekoľko projektov takých, ktoré sa na trh dostávali s inou myšlienkou ako sú dnes. To znamená, že v zlých lokalitách sa pripravovali projekty, ktoré sa pripravovali ako veľmi luxusné, niektorí klienti v úvode na to reagovali, kupovali to za vysoké nákupné ceny, dnes reálne ceny týchto nehnuteľností sú rádove o desiatky percent nižšie, ako to títo klienti kúpili. Áno, toto sme v praxi zažili, ale práve to boli tie krízové, alebo predkrízové projekty. Dnes naozaj je tu veľká zmena v tom, že developmentu sa naozaj venujú firmy, pre ktoré to je predovšetkým core business, a tak, ako to bolo pred krízou, kedy developerstvo robili všetci, kto mal nejaké voľné finančné zdroje, táto situácia sa zmenila, na toto veľmi reagujú aj klienti, keď si preverujú úspešnosť developerskej spoločnosti, keď zisťujú nejaké recenzie o developerskej spoločnosti, a dnes môžem povedať, že 99 percent firiem, ktoré sa pohybujú v developingu, sú profesné firmy.”

Marek Mašura: “Ešte nám ostal čas na poslednú otázku. Poprosím vás o krátku reakciu. Hovorili sme tu o tom väčšom záujme o nové byty. Tak poďme si povedať, keď hovoríme o rozlohe, je záujem skôr o malé, alebo väčšie byty, a prečo?”

Ján Palenčár: “V súčasnosti je záujem, nazvem to, o optimálne výmery bytov, predovšetkým hovoríme o dvoj- a trojizbových bytoch s výmerami, pri dvojizbových do 55 metrov štvorcových, pri trojizbových do 80 metrov štvorcových. Je to opäť veľká zmena toho, čo sme boli zvyknutí pred krízou, kedy sa predávali predovšetkým veľkometrážne byty, pri dvojizbových sme sa bavili o 90 metroch, pri trojizbových až 120, 130 metroch štvorcových. Práve kvalitnou dispozíciou my vieme tomu klientovi ponúknuť aj pri menšej metráži rovnakú kvalitu bývania. A práve o toto klientom dnes ide, že tá nákupná hodnota voči tej úžitkovej hodnote je vyrovnaná.”

Marek Mašura: “Pán Palenčár, tak to už bola moja posledná otázka, keďže čas na náš rozhovor vypršal. Ďakujem vám veľmi pekne, že ste si našli čas pre našich divákov.”

 Ján Palenčár: “Dovidenia.”