Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Trh reaguje na príchod tisícok nových ľudí do mesta

Ceny bytov sú už podobné ako v Košiciach. V rozhovore to tvrdí Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií.

[hnonline.sk; 24/08/2018; Rebeka Révészová ; Zaradenie: ekonomika]
https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1798594-trh-reaguje-na-prichod-tisicok-novych-ludi-do-mesta

Aký je realitný trh v Nitre?

Veľmi dynamický. Najsilnejším akcelerátorom bolo ohlásenie príchodu automobilky, čo spôsobilo zvýšenie cien starých bytov v niektorých prípadoch aj o 30 percent v priebehu posledných dvoch rokov.

Ako vnímate nárast cien v roku 2015, keď tu Jaguar definitívne zakotvil?

V priebehu rokov 2014 a 2015 sme zaznamenali mierny vzostup cien bytov po kríze na Slovensku a tento región nebol výnimkou. No ohlásenie príchodu Jaguaru, ktorý sa zdefinitívnil v decembri 2015, nárast ešte väčšmi zrýchlilo. A to nielen v tomto období, ale aj v nasledujúcich mesiacoch či rokoch. Svoju rolu zohrali aj veľké očakávania predávajúcich a majiteľov starších bytov. Prichádza veľký hráč s novými zamestnancami a spolu s ním aj dodávatelia s ďalšími pracovníkmi. Hovoríme tu o tisíckach ľudí.

A tí sa potrebujú niekde ubytovať.

Áno, pretože nie všetci budú z Nitry alebo jej okolia. A na stole bola otázka, kde sa ubytujú tí, ktorí prídu z iných krajov alebo zo zahraničia. Realita bola v danom období taká, že v Nitre rozhodne nebolo bývania nazvyš. Na novú situáciu v krajskom meste, keď začína byť nedostatok bytov, zareagovali aj developeri. Tí zvýšili aktivitu a v súčasnosti môžeme hovoriť o pripravených projektoch s približne 2 500 bytmi. Medzi ne patrí aj spomínaný projekt na Klokočine.

Čo ceny bytov v Nitre znamenajú v kontexte celej krajiny?

S dynamikou vývoja cien sa toto krajské mesto priblížilo k najsilnejším regiónom. Tým sú po Bratislave napríklad Košice.

Čo v tomto smere prinesie začiatok produkcie Jaguaru?

Uvidíme v priebehu najbližšieho roka. Vtedy má výroba odštartovať naplno a zamestnanci sa reálne začnú sťahovať do bytov. Stav sa bude vyvíjať podľa toho, aká bude mať realita dopytu vplyv na vývoj cien.