Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Tretina Slovákov žije v preplnenom bývaní

Tretina Slovákov žije v preplnenom bývaní. Vyplýva to z aktuálnych dát Európskeho štatistického úradu Eurostat. Zaujímavosťou je, že v posledných dvoch rokoch sa tento počet ľudí znižoval, nakoľko ceste za vlastným bývaním pomáhali priaznivé úrokové sadzby na hypotékach.

“Posledné dáta z roku 2021 hovoria o tom, že počet ľudí v preplnených domácnostiach poklesol medziročne o viac ako 10 percent. Súvisí to s priaznivým obdobím lacných peňazí, kedy sa viac ľudí dostalo k hypotéke a mohlo si dovoliť kúpiť vlastnú nehnuteľnosť. Mnohí ešte vlani využili historicky najnižšie úrokové sadzby, ktoré sme tu mali,” vysvetlil Martin Lazík, analytik Národnej asociácie realitných kancelárií SR (NARKS).

Situácia sa v posledných mesiacoch zmenila. Úrokové sadzby sa dostali z úrovne pod jedným percentom k aktuálnej sadzbe nad štyri percentá. Apetít Slovákov to mierne pribrzdilo. Realitný trh tak zaznamenal pokles cien z dôvodu menšieho dopytu. Tieto faktory sa zrejme odrazia aj v ďalšom vývoji preplnenosti domácností na Slovensku.

“Niektoré typy nehnuteľností, najmä staršie byty či domy, zaznamenali pokles cien. Pri novostavbách je situácia iná. Developeri nemajú taký veľký priestor, aby mohli zásadne meniť cenovú politiku a znižovať ceny nehnuteľností. Predovšetkým vysoké energií, cena práce, stavebných materiálov, či  pozemkov neumožňujú znižovanie cien. Tu vidíme, že dochádza k stagnácii cien, ale nie k poklesu,” povedal Marián Patak, viceprezident Národnej asociácie realitných kancelárií SR.

Túžba vlastniť nehnuteľnosť u Slovákov pretrváva. Záujem ľudí o bývanie podporuje aj rast miezd. Po zohľadnení vývoja cien nehnuteľností voči príjmom a úroveň úrokových sadzieb, dostupnosť bývania na Slovensku sa v posledných rokoch zvyšovala. Slovák s priemerným platom si aktuálne dokáže prefinancovať cez hypotéku byt s najväčšou rozlohou v histórii.

“Ak si kupujeme nehnuteľnosť na svoju spotrebu a nie ako investíciu, rozhodne by som neodporúčala čakať. Klienti si aktuálne môžu vyberať zo širšej ponuky a za lepších podmienok, ako tomu bolo pred rokom. Obzvlášť ak si kupujú staršiu nehnuteľnosť,” povedala Adriena Litomerická, členka predsedníctva NARKS.

 

Problém aj u mladých

Problém preplneného bývania sa týka aj mladých ľudí. Európskej únii tak žije viac ako štvrtina ľudí vo veku 15 až 29 rokov. “Problém preľudnenosti bývania sa týka 26 percent mladých ľudí, zatiaľ čo priemer v celkovej populácii je 17 percent. Na Slovensku je to číslo dramaticky vyššie, ide o viac ako 45 percent mladých ľudí,” skonštatoval Lazík.

Medzi členskými štátmi Európskej únie panujú z hľadiska miery preplnenosti domácností u mladých značné rozdiely. Najväčší podiel týchto osôb vykazuje Rumunsko (60 percent), Bulharsko (57 percent) a Lotyšsko (54 percent), najnižšia miera je naopak na Cypre a Malte (v oboch prípadoch štyri percentá) a v Írsku (päť percent).

Eurostat považuje za preľudnené také bývanie, kde sa nenachádza aspoň jedna miestnosť pre jednu domácnosť, jeden pár osôb, každú osobu staršiu ako 18 rokov, dvojicu slobodných osôb rovnakého pohlavia vo veku 12 až 17 rokov alebo pre dvojicu detí mladších ako 12 rokov.

 

 

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Galvaniho 17/C, 821 04 Bratislava

narks@narks.sk, tel. 0902 952 391

www.narks.sk