Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Tlak na nižšie ceny nájmov

  Alfonz Šuran, moderátor:

“V hlavnom meste sa zvýšila ponuka bytov na prenájom o 20%. Na trh sa totiž dostali aj nehnuteľnosti, v ktorých ľudia pred pandémiou ubytovávali turistov. O bývanie v podnájme je zároveň nižší záujem. Mladí ľudia a študenti v súčasnosti radšej ostávajú doma u rodičov. To núti prenajímateľov znižovať ceny.”

Michaela Lovásová, redaktorka:

“Výška nájomného vlani rástla najmä v regiónoch mimo Bratislavy. Dvojizbové byty zdraželi aj o 8%. V súčasnosti už ale nájomné nerastie. Dáta z realitných portálov dokonca naznačujú, že nájomné za väčšie byty mohlo dokonca mierne zlacnieť.”

Marián Búlik, analytik OVB Allfinanz Slovensko:

“Pokles nájmov sa však bude najviac týkať väčších bytov, pri menších bytoch je skôr výnimočný. Deje sa najčastejšie vtedy, ak majiteľ bytu nemá finančnú rezervu a nutne potrebuje nájomníka, aby mal peniaze napríklad na zaplatenie splátky hypotéky.”

Michaela Lovásová:

“Dôvodov je viacero. Mladí ľudia sa v ekonomicky neistých časoch od rodičov do prenájmu veľmi nehrnú. Trend je skôr opačný. Ľudia potrebujú ušetriť.”

Marián Búlik:

“V praxi naozaj vidíme pokles cien nájmov, jedným z dôvodov je aj to, že v dôsledku pandémie mnoho ľudí prešlo na home office a časť z nich sa rozhodla pracovať z rodičovského domu či bytu a zrušiť svoj doterajší nájom.”

Michaela Lovásová:

“Na trh s prenájmom zároveň po zatvorení hraníc pribudli stovky bytov, ktoré predtým majitelia ponúkali ako krátkodobé ubytovanie turistom. Nižší záujem a väčšia ponuka tak tlačia ceny nadol.”

Ján Palenčár, prezident NARKS:

“Majitelia týchto nehnuteľností sa v súčasnosti snažia tieto nehnuteľnosti prenajať práve v sektore dlhodobých nájmov a tak napríklad v Bratislave sa nám zvýšila ponuka nájomných bytov zhruba o 20%.”

Michaela Lovásová:

“Majitelia sa ale o svoju investíciu do budúcna nemusia obávať. Keďže štát masovú výstavbu nájomných bytov v blízkom čase neplánuje a banky sprísňujú poskytovanie hypoték, o bývanie v podnájme bude záujem aj po pandémii a je možné, že bude vyšší.”

[TA3, 18:30; Hlavné správy; 09/05/2020; Michaela Lovásová]