Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Slováci môžu prísť o štátnu prémiu. Štát sprísňuje pravidlá stavebného sporenia

Slovensko od budúceho roka sprísni podmienky poskytovania podpory v systéme stavebného sporenia. Zmenou zákona o tom dnes rozhodol parlament.

Ministerstvo financií, ktoré predlohu pripravilo, si od opatrení sľubuje zefektívnenie poskytovania štátnej prémie a úspory pre štát.

[finweb.hnonline.sk; 12/09/2018; ČTK ; Zaradenie: Domáca ekonomika]
https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1808164-slovaci-mozu-prist-o-statnu-premiu-stat-sprisnuje-pravidla-stavebneho-sporenia

Klienti stavebných sporiteľní po novom prídu o štátnu prémiu, ak nasporené peniaze nepoužijú na financovanie stavebných prác či nákup nehnuteľnosti. V súčasnosti môžu peniaze použiť na ľubovoľný účel.

Zmena sa po podpise zákona prezidentom bude vzťahovať až na zmluvy uzatvorené od roku 2019. Najvyššia suma štátnej prémie bude zaokrúhlená na 70 eur ročne z terajších 66,39 eura.

Na získanie maximálnej prémie budú musieť ľudia v čase existujúcich nízkych úrokových sadzieb nasporiť viac ako v súčasnosti.

Minimálna výška štátnej prémie, ktorá závisí na výnosoch štátnych dlhopisov, klesne na 2,5 percenta z terajších päť percent ročného vkladu do stavebného sporenia.

Okrem toho nárok na štátnu prémiu budú mať plnoletí klienti len v prípade príjmu do 1,3 násobku priemernej mzdy v krajine, ktorá vlani dosiahla 954 eur mesačne.

Ministerstvo financií spočítalo, že na vyplácané prémie štát vďaka schváleným zmenám v roku 2019 ušetrí 14,7 milióna eur a o rok neskôr až 16,5 milióna eur. Úrad pôvodne navrhoval ešte väčšie zmeny v systéme stavebného sporenia, čo stavebnej sporiteľne kritizovali.

Podľa skorších údajov je Slovensko za Rakúskom, Nemeckom a Českou republikou na štvrtom mieste v rozšírení stavebného sporenia v Európe. V Česku štátna prémia predstavuje desať percent z ušetrenej sumy v príslušnom roku, maximálne však z čiastky 20 tisíc korún.