Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Stavebné pozemky sú drahšie

Stavebné pozemky sú drahšie
[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 10/06/2018; Andrea Mačošková; Zaradenie: z domova]

Patrik Švajda, moderátor: Po raketovo rýchlom raste cien nehnuteľností sa dvíhajú už aj ceny stavebných pozemkov.

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: Ten kto videl doteraz stavbu domu ako lacnejšiu možnosť oproti kúpe bytu v meste, musí znova prepočítavať.

Andrea Mačošková, redaktorka: Nie je prekvapením, že sa cena stavebných pozemkov zvýšila, keďže aj ďalšie komodity na trhu cenovo rástli. Ceny pozemkov sa tak tomuto trendu nevymykajú.

Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk: Povedzme, že keď mali kúpiť byt za 100 tisíc euro, tak si radšej zadovážili pozemok za 20 – 30 tisíc euro a následne sa snažili realizovať výstavbu. Samozrejme akonáhle rastú ceny bytov, tak stále viacej a viacej ľudí má záujem povedzme bývať v dome, takže sa nám zvýšil celkom ten dopyt po stavebných pozemkoch a to vyháňa ceny pozemkov vyššie.

Andrea Mačošková: Tak ako v bytovom segmente, aj v tom s pozemkami pre rodinné domy, kraľuje na Slovensku Staré Mesto v Bratislave. Cenovky sa tu dlhodobo držia na úrovni okolo 700 eur za meter štvorcový, no prudký nárast cien vidieť najmä mimo hlavného mesta, napríklad v metropole východu, kde sa celkový priemer vyšvihol až na úroveň 90 eur za meter štvorcový. Ceny ale ťahal najmä prvý košický okres. Za povšimnutie stojí aj okolie Žiliny, Trnavy či Trenčína.

Ceny stavebných pozemkov / eur za m2

                                 2014             2018
ZA                              50                    63
TN                              44                    50
TT                              50                    65
BA I                          705                 738
BB                              48                    55
KE I                          119                 170

A tak kým doteraz bola pre mnohých skôr kúpa pozemku a stavba rodinného domu výhodnejšou alternatívou, teraz sa už oplatí prepočítavať.

Zuzana Jakabíková, generálna sekretárka NARKS: Keď zvažujem kúpu staršieho bytu, tak tam samozrejme keď to porovnávam so stavbou domu, tak je výhodnejšie a teda aj finančne menej náročné kúpiť si ten starší byt. V novostavbách, tam už je možné zvažovať vlastne túto alternatívu domu, lebo vieme, že momentálne stúpajú ceny pozemkov tak v Bratislave, okolí, ako aj na celom Slovensku.

Andrea Mačošková: Po zahustení okolitých obcí, kde sa predávali dostupné voľné parcely niekedy aj so staršími domami na zbúranie, prišlo na rad vytváranie nových developerských projektov aj tam, kde by sme to pred 5 rokmi ešte nečakali. Slováci tak preferujú kúpu pripraveného stavebného pozemku s cestou a inžinierskymi sieťami, na ktorom je možné začať s výstavbou ihneď.

Martin Lazík: Pri kúpe pozemku by som samozrejme odporúčal zvážiť, ako veľký pozemok budeme potrebovať. Dnes sa možnože javí, že nám stačí 400, 500 alebo niekoľko takýchto metrov štvorcových, treba sa na to pozrieť z dlhšej perspektívy a je to síce vyššia investícia, ale odporúčal by som kupovať už naozaj trošku väčšie pozemky.

Andrea Mačošková: Ceny stavebných pozemkov môžu ešte rásť. Zabrzdiť by ich mohla až väčšia ponuka, alebo prísnejšie podmienky na získanie hypoték, ktoré chystá Národná banka Slovenska postupne už od leta.