Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Štátne nájomné byty do 300 eur

Lenka Vavrinčíková, moderátorka:

“Štátne nájomné byty by sa mohli stavať najskôr v obmedzenom počte, napríklad pre učiteľov či zdravotníkov.”

Patrik Švajda, moderátor:

“Ich cena by sa vyšplhala do 300 EUR za byt na mesiac. Realitní makléri vypočítali, kedy by to bolo stále výhodné oproti komerčným predajom.”

Andrea Mačošková, redaktorka:

“Boris Kollár už na návrhu postaviť 25 tisíc štátnych nájomných bytov do roka netrvá. Pri včerajšom stretnutí s expertmi a odborníkmi prišli na to, že to bol až príliš odvážny plán.”

Ján Palenčár, šéf Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska:

“Na Slovensku chýbajú úplne bežné stavebné kapacity, chýbajú nám remeselníci, máme problém s kapacitou výrobných fabrík na výrobu stavebných materiálov. My predpokladáme, že pri všetkej snahe je možné postaviť zhruba 5 tisíc nových štátnych nájomných bytov ročne.”

Andrea Mačošková:

“Ak by sa ich podarilo vystavať, zásadný vplyv na vývoj cien na realitnom trhu by to vraj nemalo. Pre predstavu, chýba nám 400 tisíc bytov v porovnaní Európskej únie, čiže aby to s cenami pohlo, výstavba by musela byť obrovská.”

Ján Palenčár:

“Štátne nájomné byty majú obrovský vplyv na to, aby sa nám podarilo udržať tu tých ľudí, ktorých na Slovensku nutne potrebujeme, to znamená učiteľov, zdravotné sestry, opatrovateľky a podobne. Práve títo ľudia tým, že nemajú zabezpečené bývanie na Slovensku, odchádzajú ďalej, odchádzajú do Českej republiky, do Nemecka, do Rakúska a my musíme hľadať na iných trhoch práve tieto profesie a to si myslím, že nie je správne.”

Andrea Mačošková:

“Dostať štátny byt za sľubovaných 200 EUR bude podľa nich ťažké. Realitní analytici vypočítali, že to vyjde prinajlepšom o stovku viac. Napriek tomu by sa to mohlo oproti hypotéke vyplatiť. Ak si zoberiete napríklad dvojizbový byt v Bratislave za 150 tisíc s dnešným úrokom na 30 rokov, splátka hypotéky vás vyjde na 404 EUR plus energie. Komerčný nájom je vyšší a tak je logické, že sa mnohí rozhodnú pre kúpu. Treba ale počítať s tým, že úroky pôjdu hore a s tým aj splátka. Stále to bude ale výhodnejšie ako komerčný nájom. V prípade štátneho nájomného bytu vedia ale analytici dosiahnuť sumu zhruba 290 EUR, no a vtedy je už štátny nájom výhodnejší oproti komerčnej ponuke.”

Martin Lazík, realitný analytik:

“Bolo by dobre, aby si štát nenechal na svojich ramenách celé nájomné bývanie a pustil do tohto segmentu aj súkromných investorov, štátne fondy, dôchodkové správcovské spoločnosti, ktoré majú dostatok peňazí, ktoré by mohli byť motivované nejakým spôsobom, aby stavali komerčné nájomné byty.”

Andrea Mačošková:

“Na to všetko ale treba meniť legislatívu, zastaraný stavebný zákon a nastaviť zákon o územnom plánovaní. Realitní analytici odhadujú, že to všetko môže trvať aj 2 či 3 roky. Prvé štátne nájomné byty by tak vystavali až ku koncu volebného obdobia. Andrea Mačošková, televízia Markíza.”

[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 10/03/2020; Andrea Mačošková; Zaradenie: z domova]