Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Štát zaplatí časť nájomného

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka:

“Podnikatelia dostanú ďalšiu pomoc. Štát prispeje na nájom prevádzkam, ktoré museli byť z hygienických dôvodov zatvorené. Podmienkou je, aby časť z nájmu zľavil aj prenajímateľ. Zamestnávateľom sa ale tento princíp nepáči a hovoria, že kompenzáciu tak dostane len časť obchodov či reštaurácií.”

Andrej Horváth, redaktor:

“Väčšina prevádzok musela v polovici marca zatvoriť svoje brány. Podnikatelia zostali bez príjmov, ale nájomné museli platiť naďalej. Po tom, ako štát zakázal dočasne vypovedať nájomné zmluvy, prichádza s ďalším opatrením na ich podporu. Podnikateľom prispeje na nájomné toľko, koľko z neho zľaví prenajímateľ.”

Igor Matovič, predseda vlády (OĽaNO):

“V prípade, ak prenajímateľ zľaví z nájmu päťdesiat percent, druhú časť bude tvoriť príspevok štátu. Čiže štát preplatí zvyšok nájmu. Znamená, že nájomca nebude v tom prípade platiť nič.”

Andrej Horváth:

“Ak prenajímateľ odpustí podnikateľovi len dvadsať percent nájmu, štát mu prispeje ďalšími dvadsiatimi percentami. V prípade, že prenajímateľ odmietol dať firme akúkoľvek úľavu, nič jej nezaplatí ani štát. To sa nepáči podnikateľom, ktorí upozorňujú na to, že mnohí z nich tak nedostanú žiadnu finančnú pomoc.”

Rastislav Machunka, viceprezident AZZZ SR (telefonát):

“Nie vždy je možné zľaviť z prenájmu a z výšky nájomného, a preto treba postupovať individuálne. A samozrejme, že všetky tie opatrenia, ktoré prijal Úrad verejného zdravotníctva, musia byť kompenzované podľa ústavy.”

Andrej Horváth:

“Ministerstvo hospodárstva hovorí, že takto to bolo nastavené aj v iných krajinách a ide o najlepší kompromis, k akému vláda dospela. Podnikatelia si môžu nezaplatené nájomné počas pandémie rozdeliť na nasledujúcich štyridsaťosem mesiacov.”

Richard Sulík, minister hospodárstva (SaS):

“Kládli sme si aj tú otázku, že či to naráža na ústavu. A samozrejme definitívne o tom rozhodne Ústavný súd, ale podľa názoru expertov vlády by toto malo byť ešte v poriadku.”

Andrej Horváth:

“Prenajímateľom sa návrh zákona pozdáva.”

Ján Palenčár, prezident NARKS:

“Vnímame určitý podiel solidarity, ktorý musí každá z tých zmluvných strán nejakým spôsobom vstúpiť do takéhoto riešenia.”

Andrej Horváth:

“O novej legislatíve by vláda mala rokovať ešte v máji. Na schôdzu parlamentu by sa zákon mohol dostať v júni.”

[TA3, 18:30; Hlavné správy; 20/05/2020; Andrej Horváth]