Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Stále drahšie byty

Viktor Vincze, moderátor:

“Peniaze si síce lacno požičiavame, no za nehnuteľnosti platíme rekordne veľa. Takto za posledných 10 rokov rástli priemerné ceny bytov. Na úroveň spred krízy v roku 2008 sme sa dostali, pozrite sa, až minulý rok. Už teraz je ale jasné, že doterajšie rekordy prekonáme. Tempo zdražovania bytov sa šplhá k dvojcifernému číslu. Tie najodvážnejšie odhady hovoria o 10 % medziročnom zdražovaní bytov v roku 2019.”

Bohumil Kratochvíl:

“V jednoizbových bytoch bol skutočne extrémny, hlavne pri tých pôvodných nezrekonštruovaných bytoch.”

Marek Gudiak, redaktor:

“Majiteľ realitnej kancelárie v Banskej Bystrici hovorí o zdražovaní bytov, aké ešte nezažil.”

 

Bohumil Kratochvíl, majiteľ realitnej kancelárie:

“Percentuálne skoro cez 20 % nárast.”

Marek Gudiak:

“Za všetkým vidí stále väčšie zadlžovanie sa Slovákov. Lacné úvery nabádajú ľudí kupovať byty.”

Bohumil Kratochvíl:

“Ubúdalo počet bytov, ktoré boli v ponuke a naopak narástol nám počet záujemcov o byty. Keďže sme zistili, že skutočne je väčší dopyt ako ponuka, tak mu samozrejme odporučíme, aby dal vyše. On bude iba spokojný.”

Marek Gudiak:

“No a takto to vyzerá s priemernými cenami bytov na Slovensku.

Priemerné ceny bytov
ZA 1748 eur/m2
TN 1479 eur/m2
TT 1841 eur/m2
BA 2778 eur/m2
NR 1656 eur/m2
BB 1717 eur/m2
KE 1787 eur/m2
PO 1392 eur/m2

Zdroj – Realitná únia SR

Za prvých 9 mesiacov roka išli najviac hore práve v Banskej Bystrici – o vyše 12 %. Nasledujú Košice s 11,5 %-ným zdražením a Bratislava s vyše 9 %-ným. Naopak v Nitre a Prešove rástli ceny bytov najmenej výrazne.”

Vladimír Kubrický, analytik Realitnej únie SR:

“Priaznivý ekonomický vývoj, takisto aj nízka cena peňazí na trhu a malý počet nehnuteľností v ponuke, to znamená tieto faktory tu naďalej sú a preto počítame s tým, že aj do konca roka tie ceny budú rásť.”

Marek Gudiak:

“Pôvodné odhady hovorili, že tento rok majú ísť byty hore o približne 5 %. Súčasné prognózy realitných maklérov sú však podstatne odvážnejšie.”

Vladimír Kubrický:

“Momentálne sme na úrovni 1800 EUR na meter štvorcový a pokiaľ cena bytu bude na konci roka 1850 EUR na meter štvorcový, tak budeme mať za sebou dvojciferné zvýšenie cien bytov.”

Marek Gudiak:

“Že ceny bytov porastú aj ďalej predpokladajú aj v Národnej banke Slovenska. Či to však bude dvojciferný rast cien, teda viac ako 10 %-ný, tak v tejto otázke sú zatiaľ zdržanliví.”

Martina Vráblik Solčányiová, hovorkyňa NBS:

“Národná banka Slovenska monitoruje situáciu, čo sa týka hypotekárnych úverov, v budúcnosti očakávame, že priemerná cena nehnuteľnosti bude rásť.”

Marek Gudiak:

“Ľubo Fronko a Marek Gudiak, televízia Markíza.”

[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 21/10/2019; Ľubo Fronko; Marek Gudiak; Zaradenie: z domova]

Rozhovor si môžete pozrieť tu:

https://www.tvnoviny.sk/ekonomika/1980075_nehnutelnosti-su-stale-drahsie-pozrite-sa-v-ktorych-mestach-isli-ceny-najviac-hore