Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Rozhovor o práci a živote s realitami – 3. časť

Rozhovor Martina Čapa s redaktorom Karolom Sudorom pre Denník N – na pokračovanie

[zdroj: dennikn.sk; 13/07/2015; Karol Sudor ]

– Mnohí si kupujú lacnejšie nehnuteľnosti za hranicami v Hainburgu či v Rajke. Je to dobré rozhodnutie?
Nie je pravda, že Rakúsko je lacnejšie, platí to len o Maďarsku. Okrem toho nemôžete hovoriť len o cene bytov a domov, ale aj o ostatných nákladoch koľko tam stojí zákonná poistka na auto? Čo energie a ceny všetkých služieb? Áno, na rozdiel od Slovenska je v Rakúsku všetko upravené a nemusíte riešiť, že sused pod vaším nosom páli odpadky. Ak však berieme do úvahy, že dom či byt je dôchodkový pilier, nakupovať tam nehnuteľnosti nepovažujem za šťastné riešenie.

– Dôvod?
Oveľa viac rozvíjajúcou sa a s lepšími vyhliadkami predaja bude vždy Bratislava, nie dediny za hranicami. O Rakúsku sa pritom ešte môžeme baviť, ale o Maďarsku nie som presvedčený, že je správne tam investovať. Kým v Hamuliakove na Slovensku máte zimný štadión, v Rajke nikdy nebude.

– Poznám ľudí, ktorí bývajú v Rakúsku, lebo v prípade vojny chcú byť radšej za hranicou.
Tomuto argumentu rozumiem. Viacerí tam byty či domy kupujú aj preto, aby v prípade dvojrýchlostnej Európy ostali vonku. Zo svojho hľadiska to považujú za výhodnejšie.

– Čo s realitným trhom spravila kríza?
To najlepšie, čo mohla. Tým, že na realitnom trhu neexistuje bariéra vstupu a každému stačí živnosť, ktorej kritériá sa dajú ľahko oklamať, stáva sa, že niekto sa ráno zobudí a povie si, že bude realitným maklérom. Rok 2008 však zabezpečil, že ceny prestali nekriticky dlhodobo rásť. Dovtedy bola úloha makléra nulová, prakticky bol darmožráčom, nehnuteľnosť ani nebolo treba odfotiť. Stačilo ju iba niekde zverejniť s prestrelenou sumou a trh, ktorý medziročne rástol o 15 percent, v istom momente zabezpečil, aby sa nehnuteľnosť sama predala. Že majiteľ čakal aj 16 mesiacov, makléra netrápilo.

– Kríza teda brandžu vyčistila?
Áno, úspech dnes súvisí so zručnosťami makléra. Počas krízy sa odtrhlo akési pole realitiek, ktoré si uvedomili, že to chcú robiť profesionálne, a nie ako mnohí makléri, čo si len zapli mobily a čakali.

– Existuje spoľahlivý spôsob, ako sa vyhnúť darebným maklérom?
Vždy dajte na referencie a osobnú chémiu medzi vami. Orientovať sa dá aj podľa toho, kto je členom Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. Profesijná organizácia totiž vie garantovať, že klienti jej členov sú vo väčšom bezpečí.

MARTIN ČAPO sa narodil v roku 1977, vyštudoval obchod s marketingom na Ekonomickej univerzite v Bratislave a politický marketing na University of Leeds v Anglicku. Pracoval v oblasti reklamy, neskôr žil v Austrálii. Po návrate založil realitnú kanceláriu Riešime bývanie, ktorú vedie už 11 rokov. Patril medzi dlhoročné tváre relácie Nové bývanie v televízii Joj, je viceprezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. Medzi jeho hobby patrí behanie, s rodinou žije v Pezinku.