Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Záujem o rekreačné nehnuteľnosti

Lucia Farkasová, moderátorka: “Slováci čoraz viac kupujú nehnuteľnosti určené na rekreáciu. Za posledné tri roky sa dopyt po takýchto nehnuteľnostiach zdvojnásobil. Väčšina záujemcov kupuje chatu či apartmán pre seba za účelom vlastného relaxu. Časť zase nehnuteľnosť ponúka na prenájom. Medzi najatraktívnejšie lokality patria Tatry, Orava, či Liptov.”

[TA3, Žurnál; 30/03/2018;  Dagmar Hrubšová]

Dagmar Hrubšová, reportérka TA 3: “Sekundárne bývanie, takto na realitnom trhu označujú nehnuteľnosti určené na rekreáciu. Patria medzi ne moderné apartmány aj jednoduché chaty. Práve chatárčenie má na Slovensku pomerne silnú tradíciu, po útlme sa obľuba dovolenkových nehnuteľností vracia.”

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií: “Musíme sa vrátiť k roku 2008, kedy prišlo k prasknutiu takzvanej realitnej bubliny. Následné roky od roku 2010/2011 sme zaznamenali vzostup záujmu o nehnuteľnosti, ale v prvom rade to boli nehnuteľnosti určené na bývanie. Od toho roku 2014 sa nám dopyt až zdvojnásobil, keď počítam tento rok.”

Dagmar Hrubšová: “Za zvýšeným záujmom je ekonomická situáciám, teda stabilita v príjmoch. S tou súvisí aj potreba investovať. Podľa sociológa za tým môže byť aj generačná výmena chatárov.”

Milan Zeman, Sociologický ústav SAV: “Dedičia buď pokračujú v tradícii, alebo ponúkajú tieto nehnuteľnosti na predaj, čo sa môže prejavovať na realitnom trhu.”

Dagmar Hrubšová: “Najväčší záujem je o lokality, ktoré ponúkajú oddychové a športové možnosti počas celého roka. Medzi najatraktívnejšie oblasti patria Tatry, napríklad Demänovská dolina, Donovaly či Tále.”

Richard Churý, riaditeľ siete realitných kancelárií: “Najväčší dopyt po nehnuteľnostiach rekreačných je v miestach, kde je vybudovaná atraktívna infraštruktúra, kde, strediská, ktoré sú známe povedzme nejakými lyžiarskymi svahmi alebo prípadne inými formami rekreácie, napríklad golf.”

Dagmar Hrubšová: “Slováci chaty či apartmány kupujú predovšetkým pre vlastnú rekreáciu, časť z nich ich ponúka na krátkodobý prenájom. Ceny za nehnuteľnosti sa rôznia v závislosti od lokality a technického stavu.”

Ján Palenčár: “Pokiaľ si povieme, že bavme sa o apartmánoch, tak tá cena sa hýbe dnes od tisíc do dvetisíc euro za meter štvorcový. Čo sa týka rodinných domov, to znamená povedzme chalúp, tak najväčší záujem je o chalupy od 30- do zhruba 70-tisíc euro.”

Dagmar Hrubšová: “Presná štatistika koľko nehnuteľností je rekreačných, neexistuje. V listoch vlastníctva sú totiž zapísané buď ako rodinné domy alebo byty. Keďže prognózy hovoria o pozitívnom vývoji slovenskej ekonomiky, realitné kancelárie očakávajú, že zvýšený dopyt bude pokračovať.”