Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Rekordný nárast cien nehnuteľností

Patrik Švajda, moderátor:

“Ceny bytov a domov rástli na Slovensku takmer najrýchlejšie spomedzi európskych krajín.”

Lenka Vavrinčíková, moderátorka:

“Zdá sa, že pandemické opatrenia, ktoré zatriasli trhom, ceny nehnuteľností neovplyvnili. Zastaviť ich môžu až drahšie hypotéky.”

Andrea Mačošková, redaktorka:

“Slovensko patrí k rekordérom v raste cien nehnuteľností. Podľa Eurostatu vystrelili v prvom kvartáli tohto roka u nás medziročne o vyše 13 %. Väčší nárast mali už len v Luxembursku. Jedinou krajinou, kde ceny oproti vlaňajšku poklesli, je susedné Maďarsko.”

Mário Glos, viceprezident NARKS a CEO realitnej skupiny MGM:

“Na rast nehnuteľností má dneska najväčší vplyv stále zvyšujúci sa dopyt, ktorý je zase zapríčinený nízkymi cenami úrokových sadzieb a to v podstate spôsobuje túto situáciu, ktorá ešte dobieha z predkoronového obdobia, kedy klienti stále majú záujem nakupovať, oveľa väčší záujem ako napríklad zostať v prenájme.”

Andrea Mačošková:

“V celoslovenskom meradle vedie rebríček najviac dražejúcich dvojizbových bytov Bratislava, kde je aj pre pracovné zázemie silný dopyt po bývaní, no a ten dvíha cenu automaticky. Priemerná predajná cena dvojizbového bytu sa tu v Novom Meste zastavila na hranici takmer 160 tisíc. Na hlavné mesto sa doťahuje Banská Bystrica a Žilina, nezaostávajú však ani ďalšie krajské mestá. Ceny sa šplhajú do závratných čísiel, a to aj preto, že ponuka voľných nehnuteľností je stále obmedzená. No a ten, kto chce bývať vo vlastnom hneď, tak často nemá na výber.”

Mário Glos:

“V takomto momente si musí ísť kúpiť, my to voláme, že secondhandovú ponuku, ktorá v podstate je pomaly rovnako drahá ako novostavba, len má ten benefit, že je k dispozícii ihneď. Preto tie ceny starších nehnuteľností sú dneska tak vyšperkované a sú na tak vysokej úrovni pomaly ako novostavby, lebo klient, ktorý potrebuje bývať hneď, tak si to poráta, že kebyže čaká na novostavbu dajme tomu ďalšieho jeden a pol roka, tak zaplatí, poviem príklad, 2 – 3 tisíc EUR iba v prenájmoch a to v podstate už predražuje zase tú novostavbu.”

Andrea Mačošková:

“Nepomáha tomu ani trend skupovania bytov ešte pred kolaudáciou z papiera. Kupujúci v tom vidia najmä dobrú investíciu.”

Nina Konečná, konateľka Gakosreal:

“V Košiciach čo mám ja informáciu, je drvivá väčšina novostavieb aj vypredaná a to sú dosť veľa také tie investičné byty, ale rovnako aj v štandardných blokoch sa predávajú tieto byty na prenájom.”

Andrea Mačošková:

“Vzhľadom na to, že po pandémii sa už realitný biznis znova rozbieha, obchody sa nezastavili. Realitní makléri ale teraz zaznamenali nový trend, a to väčší záujem o kúpu aj iných nehnuteľností ako iba byty.”

Nina Konečná:

“Na našej stránke máme dosť veľkú ponuku chát a rôznych pozemkov a záhrad, po čom je naozaj teraz výnimočne veľký dopyt. Ľudia si počas tej korony aj uvedomili, že asi stráviť veľa času vo vnútri je pre niektoré rodiny komplikovanejšie, tak vyslovene aj rozhodnutia, ktoré odkladali, tak teraz ich realizujú.”

Andrea Mačošková:

“Čakať, že pôjdu ceny teraz dole netreba. Analytici očakávajú najskôr iba mierne ochladenie pri starších nehnuteľnostiach.”

Mário Glos:

“Veľmi záleží od hospodárskej situácie, aká na Slovensku nastane. Vo všeobecnosti máme tu stále podstav bytov, kedy dneska podľa nejakých štatistík sa hovorí, že chýba až 200 tisíc bytov na Slovensku. Tento podstav spôsobuje zvýšený dopyt, to znamená, že zvýšený dopyt zase generuje vyššiu cenu.”

Andrea Mačošková:

“Regionálne štáby a Andrea Mačošková, televízia Markíza.”

[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 09/07/2020;  Andrea Mačošková; Zaradenie: z domova]