Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Rekordne drahé bývanie

Katrin Lengyelová, moderátorka:

“Rok 2019 priniesol najdrahšie bývanie v našej histórii. Ceny nehnuteľností zdvihol veľký záujem ľudí. Lacné hypotéky, aj nedostatok bytov vo veľkých mestách. Odborníci hovoria, že aj na budúci rok by mali ceny rásť, aj keď pomalšie ako doteraz.”

Marek Mašura, redaktor:

“Rekordných 1 603 eur – toľko v priemere stojí meter štvorcový nehnuteľnosti. Je to o takmer 10 % viac než vlani. Aj keď údaje za celý rok ešte nemáme, ekonómovia odhadujú, že bývanie zdražie najviac od roku 2008.”

Cena za meter štvorcový (zdroj: NBS)
  1. štvrťrok 2019 – 1 539 €
  2. štvrťrok 2019 – 1 556 €
  3. štvrťrok 2019 – 1 603 €
Tibor Lőrinz, analytik Tatra banky:

“Ľudia majú viac peňazí, hypotéky sú lacnejšie, čo ešte zvyšuje nejakú tú kúpnu silu peňazí v porovnaní s nehnuteľnosťami. Takže ceny nehnuteľností logicky rastú.”

Marek Mašura:

“Ceny pritom rastú aj preto, že nové bytovky pribúdajú iba pomaly. Developeri tak nestíhajú vyjsť v ústrety všetkým záujemcom.”

Ján Palenčár, Národná asociácia realitných kancelárií:

“V Bratislave developer si dokáže vyriešiť všetky povolenia, povedzme po stavebné povolenie, zhruba za 4 roky. To je neskutočne dlhý čas.”

Marek Mašura:

“Čísla ukazujú, že záujem o bývanie, ale aj ceny nehnuteľností rastú najviac vo veľkých mestách. Slováci zároveň radšej kupujú byty, napriek tomu, že sú v porovnaní s domami drahšie.”

Cena za meter štvorcový (zdroj: NBS)

byt – 1 898 €
dom – 1 247 €

Tibor Lőrinz:

“Tí ľudia ako keby sa chceli sťahovať možno do mesta, možno za tými lepšími službami, za lepšími škôlkami, za lepšími školami. Možno aj na úkor nejakého nepohodlia, čo sa týka parkovania.”

Marek Mašura:

“Pre tých, ktorí sa sťažujú na pridrahé bývanie, nemáme dobré správy. Ceny by mali totiž rásť aj v budúcom roku, aj keď zrejme nie až tak rýchlo, ako v súčasnosti. Kto si chce teda napríklad kúpiť byt, nemal by podľa odborníkov váhať.”

Ján Palenčár:

“Ja by som poradil klientom, aby v prvej etape sa orientovali na trh novostavieb. Pretože tak ako vidíme, naozaj tie novostavby sa stavajú podľa nových noriem. Pri starších bytoch bude problém aj v tom, že budú znevýhodnené pri dani z nehnuteľností a podobne.”

Marek Mašura:

“Odborníci na bývanie hovoria, že byty by mohli v nasledujúcom období zdražieť o 4 % až 6 %. Predpokladom však je, že nepríde kríza, ktorá by mohla oslabiť záujem o bývanie.”

[TA3, 18:30; Hlavné správy; 30/12/2019; Marek Mašura; Zaradenie: z domova]