Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Rekordné ceny nehnuteľností

Rastislav Iliev, moderátor:

“Bývanie je také drahé ako nikdy predtým. Ceny nehnuteľností vlani prekonali historické rekordy. O byty je totiž stále enormný záujem. Analytici predpokladajú, že zdražovanie bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Záujemcov o vlastné bývanie preto upozorňujú, aby kúpu bytu zbytočne neodkladali.”

Michaela Lovásová, redaktorka:

“Ceny nehnuteľností vlani lámali historické rekordy. Podľa štatistík Národnej banky rástli dokonca najrýchlejšie za posledných 11 rokov. Za 2-izbový byt v hlavnom meste tak ľudia zaplatia v priemere až 160 000 eur.”

Cena za meter štvorcový (2019; zdroj: NBS)

celkovo – 1 574 €

byty – 1 874 €

domy – 1 218 €

Peter Majer, hovorca NBS:

“Ceny nehnuteľností rástli v roku 2019 tempom 7,5 %, čo je najrýchlejší rast od roku 2008.”

Michaela Lovásová:

“Zdražovaniu bytov ale nemusí byť podľa odborníkov koniec. Ceny budú pravdepodobne stúpať aj v najbližších rokoch.”

Marián Bulík, analytik OVB:

“Najbližší rok napríklad Realitná únia Slovenska predpokladá nárast cien bytov o 7,6 %. V tých ďalších rokoch predpokladáme tak isto, i keď menší nárast, možno v rozmedzí 5 % – 6 %.”

Michaela Lovásová:

“Dôvodom je vysoký dopyt a rekordne nízke úrokové sadzby, ktoré robia hypotéky mimoriadne lákavými. Aj desaťročné fixácie už atakujú hranicu 1 %.”

Martin Lazík, analytik NARKS:

“Ľudia platia na mesačnej splátke pomaly rovnakú čiastku, ako tomu bolo v roku 2008 – 2009 alebo 2006, kedy boli hypotekárne úvery na úrovni 5 % – 6 %.”

Marián Bulík:

“Predpoklady, že v najbližších 2 – 3 rokoch jednoznačne ceny bytov majú kam rásť a preto, ak si ľudia potrebujú vyriešiť svoje vlastné bývanie alebo druhé väčšie bývanie kvôli rodine, je na to ideálny čas práve teraz.”

Michaela Lovásová:

“Podľa NBS by rast cien mohli spomaliť nové limity, ktoré zaviedli od januára. Vysokú hypotéku si po novom nemôžu dovoliť nižšie príjmové skupiny ľudí. Na realitnom trhu sa ale toto opatrenie zatiaľ neprejavilo a ceny stúpajú naďalej. Dôvodom je záujem o investičné byty.”

Martin Lazík:

“Tí, ktorí vypadli z trhu, lebo nedostanú hypotéku, boli nahradení tými, ktorí si kupujú druhý, tretí byt na to, aby prenajímali tým, ktorí pravdepodobne neprejdú cez hypotekárne sito.”

Michaela Lovásová:

“Platy Slovákov rastú a byty sú pre nich lákavou investičnou príležitosťou. Zatiaľ čo sporiť v banke sa už v súčasnosti vôbec neoplatí, investícia do nehnuteľností vie priniesť aj 6 % ročný výnos.”

[TA3, 18:30; Hlavné správy; 27/02/2020; Michaela Lovásová; Zaradenie: z domova]