Daniela Piršelová, moderátorka:
“Dostupnosť bývania na Slovensku je napriek výraznému rastu cien nehnuteľností výborná. Podiel na tom majú predovšetkým lacné hypotéky a zvyšujúce sa mzdy. Podľa odborníkov ale v niektorých segmentoch realitného trhu je už vidieť deformácie a potenciálne riziko vzniku cenových bublín.”
Daniel Horňák, redaktor:
“Na dostupnosť bývania majú vplyv najmä tri faktory: ceny nehnuteľností, výška úrokov pri hypotékach a výška príjmov. Ich porovnanie ukazuje zaujímavý trend. Dostupnosť bývania bola pred krízou v roku 2008 rekordne nízka. S rastúcimi platmi a lacnými hypotékami sa však situácia odvtedy každý rok zlepšuje. A v súčasnosti je dostupnosť bývanie rekordne vysoká.”
Zdenko Štefanides, hlavný ekonóm VÚB banky:
“Celkové tie náklady človeka spojené s obstaraním nehnuteľnosti sú relatívne nižšie, ako bývali pred niekoľkými rokmi.”
Daniel Horňák:
“Priemer však skresľuje situáciu v jednotlivých regiónoch. V Bratislave sú síce mzdy o 40 percent vyššie ako inde na Slovensku, ale ceny bytov sú tu vyššie až o 200 percent. Takže dostupnosť bývania je práve v hlavnom meste najhoršia spomedzi všetkých regiónov Slovenska. Ľudia pracujúci v realitách priznávajú, že z dôvodu silného dopytu a nedostatočnej ponuky sa niektoré časti realitného trhu v Bratislave už deformujú.”
Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ J&T Real Estate:
“Vidíme napríklad to, že projekty, ktoré by za iných okolností nemali šancu byť až tak úspešné, tak dnes aj vzhľadom na to, že ten nedostatok bytov špeciálne v Bratislave je, tak sú úspešné a sa predávajú veci a ešte za ceny, za ktoré by sa nemali.”
Daniel Horňák:
“Silný dopyt po nehnuteľnostiach neobmedzili ani prísnejšie opatrenia Národnej banky Slovenska. Tá od vlaňajšieho júla obmedzila najmä výšku poskytovaných hypoték. Odborníci však upozorňujú, že tento efekt sa ešte len môže dostaviť.”
Ján Pálenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárii:
“Ku koncu roka 2019 predpokladáme, že príde k štatistickým výkyvom v tom zmysle, že ten dopyt mierne sa spomalil.”
Daniel Horňák:
“Keďže menová politika Európskej centrálnej banky by sa už viac uvoľňovať nemala a ceny realít majú ďalej rásť 6-percentným tempom, podľa odborníkov by sa aj dostupnosť bývania mala len udržiavať na súčasných úrovniach alebo by mala dokonca mierne klesať.”
[TA3, 12:00; Žurnál; 21/04/2019; Daniel Horňák]