Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Reality: Rakúsko na muške investorov

Podľa výsledkov celosvetovej ankety, realizovanej spoločnosťou Soravia Capital GmbH v spolupráci agentúrou Refire, manažéri a ďalší profesionáli v oblasti investícií považujú za najpríťažlivejšie krajiny z hľadiska výhodného investovania do nehnuteľností v najbližšom obdobíNemecko, Veľkú Britániu a Rakúsko. Až 76 percent respondentov na prvé miesto postavili Nemecko.

Do susedného Rakúska sa v najbližších mesiacoch chystajú investovať dve tretiny opýtaných, 70 % to zvažuje vo výhľade do troch rokov a 73 % v horizonte dlhšom ako tri roky. Najviac ich priťahuje Viedeň, a to z hľadiska dlhodobých investícií. Vyše dvoch tretín odpovedajúcich chce v tomto roku investovať do menších apartmánov v hlavnom meste. Pre polovicu opýtaných sú zaujímavé administratívne nehnuteľnosti, 45 % sa chce angažovať v oblasti obchodných priestorov, 41 % chce investovať do študentského bývania a hotelov, 22 % do logistických nehnuteľností a 21 % do zdravotníckych zariadení.

Viedeň navyše v tomto roku zaznamenáva rekordný nedostatok bývania. Podľa vedenia spoločnosti EHL Immobilien sa ďalej prehlbuje priepasť medzi dopytom a ponukou na trhu. V minulom roku odhad hovoril o potrebe postaviť 21 000 bytových jednotiek, no realita bola iba 7 000, a v prvom polroku 2016 sa očakáva dokončenie ďalších 3 500 bytov alebo domov. Pritom vlani rakúske hlavné mesto zaznamenalo prírastok 43 000 obyvateľov. Deficit sa prejavuje aj na raste cien, iba v prvom kvartáli 2016 sa vo Viedni ceny prenájmov zvýšili o 2,1 % a ceny bytov o 1,4 %.

Zdroj: Wirtschafts Blatt a Der Standardreality.sk