Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Realitný zákon chýba

Viktor Vincze, moderátor:

“Kým v Česku koncom minulého roka prijali historicky prvý realitný zákon a sprísnili pravidlá realitného trhu, na Slovensku takáto právna norma stále chýba.”

Lenka Vavrinčíková, moderátorka:

“Slovákov čakajú v tomto segmente tiež zmeny. Po novele živnostenského zákona im stačí menej rokov praxe ak si chcú založiť realitnú kanceláriu.”

Viktor Vincze:

“Odborníci očakávajú, že noví makléri budú profesijne zdatnejší. Po novom totiž musia absolvovať vzdelávací kurz.”

Dana Brixová, redaktorka:

“V Česku chystali nový realitný zákon 8 rokov. Realitnú kanceláriu tam mohol mať doslova hocikto.”

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska:

“Česi nás nielen dobehli legislatíve, ale aj predbehli.”

Dana Brixová:

“Zadefinovali totiž aj všetky povinnosti a práva realitnej kancelárie voči klientovi. Na Slovensku realitný zákon chýba. Slovenský parlament však novelou živnostenského zákona zmenil podmienky na podnikanie v sprostredkovaní predaja a prenájmu nehnuteľností.”

Mojmír Plavec, Realitná únia SR:

“Doteraz keď ste si chceli založiť realitnú kanceláriu, tak ste museli preukazovať, pokiaľ ste nemali vysokoškolské vzdelanie, tak 5 rokov praxe v oblasti.”

Ján Palenčár:

“Práve u stredoškolákov sa zmenili požiadavky, v súčasnosti stačí, aby mal žiadateľ dvojročnú prax a absolvoval akreditovaný kurz, ktorý ho odborne pripraví na prácu realitného makléra.”

Dana Brixová:

“Na prvý pohľad to môže vyzerať, že podmienky na získanie živnostenského oprávnenia sa po novom zjednodušili.”

Zuzana Javorová, redaktorka:

“Budeme mať teraz realitných maklérov s menšou praxou?”

Ján Palenčár:

“Na jednej strane skrátením toho času väčšiemu množstvu žiadateľov prinášame možnosť zapojiť sa do práce realitného makléra, na druhej strane všetci, ktorí chcú pracovať v realitnej brandži, musia získať gro informácií práve na tom rozsiahlom akreditovanom kurze.”

Mojmír Plavec:

“Dá sa očakávať, že realitní sprostredkovatelia budú erudovanejší, budú odbornejší a budú pri zastupovaní klientov výrazne kvalifikovanejší.”

Tomáš Dodoš, VD reality:

“Som za sprísnenie podmienok, ale uvidíme ako to reálne, či to pomôže iba tá dvojročná prax a ten kurz, že či to bude stačiť.”

Dana Brixová:

“Zmeny v podnikaní s nehnuteľnosťami, ktoré parlament schválil v decembri, budú platiť už od februára tohto roka. Lepšie služby po zmenách mali pocítiť najmä klienti, ktorých realitné kancelárie pri predaji či kúpe nehnuteľností zastupujú. Zuzana Javorová, Dana Brixová, televízia Markíza.”

[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 23/01/2020; Zuzana Javorová; Dana Brixová; Zaradenie: z domova]