Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

J. Palenčár o trendoch na trhu s bývaním na TA3

HOSŤ V ŠTÚDIU: J. Palenčár o trendoch na trhu s bývaním

Realitný trh sa upokojil

[ta3.com; 09/01/2018; TA3 ; Zaradenie: Ekonomika]

Pred rokom rástli ceny nehnuteľností vo veľkých mestách aj o desať percent a odborníci sa zaoberali vznikom novej realitnej bubliny. Súčasný vývoj ale ukazuje, že tieto obavy boli predčasné. Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií  o trendoch vývoja cien nehnuteľností.

1.2.  Realitný trh sa upokojil

[TA3, 12:00; Žurnál; 09/01/2018;  ]

Zuzana Závodská, moderátorka: “Pred rokom rástli ceny nehnuteľností vo veľkých mestách aj o desať percent a odborníci sa zaoberali vznikom novej realitnej bubliny. Súčasný vývoj ale ukazuje, že tieto obavy boli predčasné. Rast sa koncom minulého roka zmiernil a všetko nasvedčuje tomu, že aj tento rok bude zdražovanie len mierne. Ceny nehnuteľností sa v roku 2017 zvýšili o približne päť percent, čo bolo podstatne menej než zneli očakávania zo začiatku roka. Dôvodom slabšieho rasu bola najmä dostatočná ponuka, ktorá stále prevyšuje dopyt. Dokonca aj v dynamickom sektore novostavieb v Bratislave ku koncu roka kleslo tempo rastu cien pod úroveň štyroch percent. Odborníci očakávajú, že takýto vývoj budeme sledovať na realitnom trhu aj počas tohto roku.”

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií: “Napriek tomu silnému dopytu, ktorý tu stále je, nebude ten tlak tak výrazný, aby ceny nám výrazne stúpali.”

 

1.3.  Realitný trh sa upokojil

[TA3, 18:30; Hlavné správy; 09/01/2018;  Daniel Horňák]

Alfonz Šuran, moderátor: “Ceny nehnuteľností rástli pred rokom desaťpercentným tempom a odborníci hovorili o riziku realitnej bubliny. Súčasný vývoj ale ukazuje, že tieto obavy sa nenaplnili. Zvyšovanie cien pokračuje už iba miernym tempom. V tejto situácii zostáva pre vládu výzvou zlepšiť situáciu v nájomnom bývaní.”

Daniel Horňák, reportér TA 3: “Silný hospodársky rast, rekordný počet pracovných miest a výhodné podmienky na finančnom trhu spôsobili začiatkom vlaňajška dramatický rast cien nehnuteľností. Dostatočná ponuka na trhu ale tento vývoj utlmila, dokonca aj v najdynamickejšom sektore novostavieb.”

Matúš Jančura, analytik Bencont Investments, (telefonát): “ten rast sa spomalil zhruba o štyri percentá, keďže v prvom a druhom kvartáli ešte sme mali rast medziročný takmer 7-percentný.”

Daniel Horňák: “Odborníci predpokladajú, že vývoj by mal pokračovať v podobnom tempe aj tento rok, priemerné ceny nehnuteľností by mali vzrásť maximálne o päť percent. Výraznejšie rozdiely budú zrejme len medzi staršími bytmi, ktorých ceny by mali stagnovať a novostavbami, ktoré majú rýchlejšie zdražieť.”

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií: “Napriek tomu silnému dopytu, ktorý tu stále je, nebude ten tlak tak výrazný, aby ceny nám výrazne stúpali.”

Daniel Horňák: “Keďže situácia na súkromnom realitnom trhu sa stabilizovala, vláda začína svoju pozornosť viac zameriavať na sektor nájomného bývania. Minister financií naznačil, že chce zmeniť podporu stavebného sporenia z dôvodu, že verejné zdroje majú ísť v súčasnej situácii najmä na nájomné bývanie. Nová iniciatíva prichádza aj z ministerstva dopravy, ktoré má nájomné bývanie v kompetencii.”

Karolína Ducká, hovorkyňa ministerstva dopravy: “Sa uskutoční pracovné stretnutie, na ktorom sa budeme zaoberať návrhmi a iniciatívami rôznych inštitúcií v rámci podpory súkromného nájomného bývania na Slovensku.”

Daniel Horňák: “Väčšiu aktivitu najmä v priemyselných oblastiach Slovenska údajne žiadajú zástupcovia automobilového priemyslu, nájomné bývanie by mohlo podporiť mobilitu pracovnej sily.”