Ceny bytov a domov sa postupne stabilizujú.

Podľa realitných expertov z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) prichádza po mesiacoch prudkých rastov normalizácia trhu. „Aktuálny vývoj na realitnom trhu znamená obrat v trende, ktorý vládol v posledných rokoch. Prevaha dopytu nad ponukou končí,” uviedol viceprezident NARKS Marian Paták s tým, že pokles záujmu o kúpu vedie aj k ďalším zmenám. Predlžuje sa tiež čas, ktorý kupujúci potrebujú na rozhodnutie a realizovanie transakcie.

Realitný trh v roku 2023 sa bude podľa NARKS niesť v podobnom duchu ako druhá polovica 2022. V niektorých lokalitách budú klesať, respektíve už klesajú ceny nehnuteľností. „Podľa posledných údajov Národnej banky Slovenska ceny nehnuteľností vo štvrtom štvrťroku 2022 poklesli o 1,94 percenta v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Medzištvrťročný pokles cien nastal prvýkrát od roku 2019,” približuje asociácia s tým, že ceny najvýraznejšie klesli v Bratislavskom a Žilinskom kraji. Medziročné tempo rastu sa výrazne spomalilo na 15 percent z predchádzajúcich 22 percent.

Očakávania k cenovému obratu sa tak podľa centrálnej banky potvrdili, vrchol dosiahli ceny nehnuteľností v júli 2022. Mesačné údaje zo začiatku roka 2023 naznačujú pokračujúci klesajúci trend cien bývania. Analytik NARKS Martin Lazík predpokladá, že súčasný pokles priemerných cien nehnuteľností, vysoká inflácia a očakávaný rýchlejší rast miezd budú postupne zlepšovať ukazovateľ dostupnosti bývania na Slovensku. V najbližšej budúcnosti budú teda najväčšou brzdou pre nákup nehnuteľností podmienky na hypotekárnom trhu.

„Napriek tomu, že cítime mierny pokles záujmu ľudí o kúpu nehnuteľností vzhľadom na rastúce úrokové sadzby, na trh vstupujú takzvaní hotovostní klienti. Tí chcú v týchto časoch ochrániť peniaze pred rastúcou infláciou,” doplnila členka predsedníctva NARKS Adriena Litomerická s tým, že na trhu je v závislosti od regiónov hotovostne platiacich klientov zhruba 45 percent. Aktuálna situácia tlačí aj na ceny nájmov. „Časť kupujúcich naozaj nedosiahne na hypotéku, alebo si nemôže kúpiť nehnuteľnosť, tak končia v nájomnom sektore,” uzatvára Paták.

 

Zdroj: banky.sk; SITA