Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Realitní makléri budú musieť absolvovať odborné vzdelávanie

Od februára sa sprísnia podmienky na výkon profesie realitného makléra. Popri stredoškolskom vzdelaní a dvojročnej praxi budú musieť absolvovať akreditovaný kurz.

Sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností, bude možné vykonávať za iných podmienok. Okrem dosiahnutého vysokoškolského vzdelania ekonomického, právnického, stavebného alebo architektonického smeru, to pri stredoškolskom vzdelaní s maturitou bude možné len po absolvovaní akreditovaného kurzu pre profesiu realitný maklér a dvojročnej praxi. Doteraz bola podmienkou len päťročná prax.

Novelu zákona o živnostenskom podnikaní, ktorá zmenu zavedie, schválili nedávno poslanci Národnej rady SR. Nové podmienky vstúpia do platnosti 1. februára budúceho roka.

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS) je so zmenou spokojná. “Teší nás, že sa do realitnej činnosti vniesol aj dávno potrebný prvok odbornej prípravy, z čoho by mal vyplynúť pozitívny prínos tak pre zvyšovanie kvality realitných služieb na trhu, ale najmä to bude prínosné pre klientov realitných kancelárií a maklérov,” uviedol prezident asociácie Ján Palenčár.

NARKS už od roku 2017 pripravila akreditovaný kurz pre profesiu realitný maklér, ktorý odsúhlasilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Absolvent kurzu získa prehľad o všetkých oblastiach realitnej činnosti, ako sú realitný trh, ponuka a dopyt v realitách, stanovenie ceny, typy nehnuteľností a ich marketing.

Spozná proces realizácie realitného obchodu podľa druhu činnosti. Bude ovládať platné zákony v oblasti občianskeho, obchodného, stavebného, daňového a iného práva, katastra, nadobúdania vlastníctva nehnuteľností a ich financovania s dôrazom na realitné zmluvné právo.

Zároveň sa oboznámi so svojimi povinnosti, ktoré má ako povinná osoba podľa osobitných zákonov. Bude poznať rôzne typy sprostredkovania a zastupovania v obchode s nehnuteľnosťami. Získa adekvátne predajné a komunikačné zručnosti a bude poučený o etických princípoch a rozsahu služieb realitných maklérov.

Zdroj – TASR

[investujeme.sk; 23/12/2019; Redakcia ; Zaradenie: Bývanie]