Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Realitné kancelárie: August priniesol útlm na trhu s nehnuteľnosťami

Bratislava 21. septembra (TASR) – Obchodovanie na trhu s nehnuteľnosťami na Slovensku zaznamenalo v auguste letný útlm typický pre toto obdobie aj v minulých rokoch. Ukázalo to ďalšie z pravidelných meraní Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS), keď Index realitného zdravia (IRZ) dosiahol hodnotu 2,61. Realitní profesionáli však majú optimistické očakávania od septembra.

[24hod.sk; 21/09/2016; Teraz.sk, TASR ; Zaradenie: Ekonomika

Augustový Index realitného zdravia 2,61 sa medzimesačne zlepšil o 0,05 bodu z júlových 2,66. “V histórii merania je tesne najlepší v tomto mesiaci. Tohtoročný vývoj IRZ je podobný ako v uplynulých rokoch, ale jeho hodnota stabilne, hoci veľmi pomaly rastie,” zhodnotil prezident NARKS Ján Palenčár. Realitné kancelárie predpovedali vývoj v auguste známkou 2,52.

Regionálny rozdiel indexu medzi bratislavským a mimobratislavským trhom, ktorý dlhodobo vzniká v dôsledku koncentrácie realitného biznisu v hlavnom meste, bol v auguste výrazne menší ako v júli. Na základe hodnotenia respondentov sa znížil na 0,06 bodu (2,59 oproti 2,65), čo asociácia označila v porovnaní s júlovým rozdielom na úrovni 0,3 bodu za pomerne zanedbateľné.

Prognózu vývoja IRZ na september 2,34 považuje NARKS za príliš optimistické očakávanie. “Treba pripomenúť, že za ostatné tri roky je augustová prognóza na september vždy v oblasti rekordných hodnôt indexu a skôr dokumentuje ‘predštartovú horúčku’ respondentov pred začiatkom druhého vrcholu sezóny trhu nehnuteľností,” uviedol Palenčár. Ukazuje sa podľa neho, že trh je pripravený rozbehnúť sa a pozitívna nálada je namieste.

“Ak porovnávame obdobie od januára do augusta, musíme konštatovať, že priemerný IRZ v roku 2016 je o viac ako 0,1 bodu lepší v porovnaní s rokom 2014. Pohybuje sa tesne v okolí priemeru a predpokladáme, že celoročný priemer prelomí túto hranicu a po prvý raz sa dostane do pozitívnej časti stupnice,” uzavrel prezident asociácie.

Index realitného zdravia zostavuje NARKS na základe odpovedí realitných kancelárií z celého Slovenska. Môže nadobudnúť hodnotu od 1 do 5, pričom najnižšia úroveň predstavuje najlepšie fungujúci a prosperujúci trh. Má slúžiť na orientáciu pri rozhodovaní ako pre realitných profesionálov, tak aj pre verejnosť so záujmom o reality.