Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

J. Palenčár: Rast cien nehnuteľností sa spomaľuje pre nižší záujem

Bratislava 24. augusta (TASR) – Ceny nehnuteľností na Slovensku síce naďalej rastú, no tempo ich rastu sa spomaľuje. V pozadí sú nielen nové pravidlá pre schvaľovanie hypoték, ale aj väčšia ponuka bytov v novostavbách. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Palenčár.

V pozadí sú nielen nové pravidlá pre schvaľovanie hypoték, ale aj väčšia ponuka bytov v novostavbách. V diskusnej relácii na TABLET.

[teraz.sk; 24/08/2017; TASR ; Zaradenie: Ekonomika]

“Došlo k výraznému spomaleniu rastu cien starších bytov. Jedným z dôvodov môže byť, že istá skupina obyvateľstva sa k nim, v rámci sprísnenia podmienok pre získanie hypoték, už nedostane a nedokáže financovať kúpu bytu,” konštatoval Palenčár.

Od 1. marca musí klient pri žiadosti o hypotekárny úver preukázať finančnú rezervu medzi príjmami a výdavkami minimálne 5 % s tým, že sa tento pomer bude postupne zvyšovať na 20 %. Okrem toho banky môžu poskytnúť len 40 % hypoték so sumou 80-100 % z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti.

Ďalším dôvodom spomalenia rastu cien na realitnom trhu je veľké množstvo dokončených novostavieb. “Klienti, ktorí mali aj v minulosti záujem o nové byty, no nedostali sa k nim, teraz môžu realizovať svoj dopyt. Preto vychádza menší záujem o staršie byty,” upozornil Palenčár, podľa ktorého ide o zdravý a žiaduci vývoj.

“Donedávna boli jednotkové ceny starých a nových bytov takmer totožné, čo je anomália. Už sa však otvárajú cenové nožnice a rozdiel medzi starším a novým bytom musí byť minimálne 20-30 %,” uviedol Palenčár. Takýto vývoj bude pokračovať minimálne počas najbližšieho roka. “Pri starších bytoch príde k spomaleniu až k stagnácii cien a pri novostavbách len k spomaleniu rastu cien,” dodal Palenčár.