Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Radnica obmedzí apartmány

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka:

“Nie je byt ako byt. Developeri vo veľkom ponúkajú bývanie prezlečené za apartmán. Svojské obchádzanie pravidiel sa ale v hlavnom meste končí. Magistrát upratuje nové stavebné projekty.”

Martin Chlebovec, redaktor:

“Roztrhlo sa s nimi vrece. Vyzerá ako byt, spĺňa všetky normy ako byt, no aj to byt nie je. Ak stavebným firmám nevychádzali plány, obchádzali pravidlá, ktoré určovali koľko bytov môže v danej lokalite vyrásť. Byt jednoducho premenovali na apartmán.”

Ján Pálenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska:

“Developeri takýmto spôsobom dlhodobo sa prispôsobovali zlému územnému plánu a stavali množstvo apartmánov, to znamená nehnuteľností, kde reálne ľudia bývali a bývajú napriek tomu, že legislatívne nie sú určené na trvalé bývanie.”

Martin Chlebovec:

“Tejto hre dáva Matúš Vallo stopku. Developerom jednoducho niektoré projekty zastavil.”

Peter Bubla, hovorca Bratislavy:

“Záleží od konkrétneho projektu, sme v komunikácii s jednotlivými developermi. Ak sa máme rozprávať o apartmánoch, ak sa máme rozprávať o ich využití vyslovene v rámci cestovného ruchu, tak potom vidíme ten zmysel napríklad niekde vo Vysokých Tatrách alebo podobne. V Bratislave využiteľnosť apartmánov, ktoré sa skrývajú pod tou značkou občianska vybavenosť, asi veľké opodstatnenie nemá.”

Martin Chlebovec:

“Rozdiel medzi bežným bytom a apartmánom je de facto iba na papieri. Apartmán je však nebytový priestor a preto si naň neprihlásite trvalý pobyt. Problém môžete mať aj s hypotékou.”

Ján Pálenčár:

“Byt je nehnuteľnosť určená na trvalé bývanie, apartmán je nebytový priestor určený na nie trvalé bývanie či na občasné bývanie, to je zásadný rozdiel medzi apartmánom a bytom.”

Martin Chlebovec:

“Banky nemusia povoliť splácanie na dobu dlhšiu ako 8 rokov. Problém môže byť aj pri predaji takejto nehnuteľnosti.”

Ján Pálenčár:

“Toto sa musí odzrkadliť na inej cene, to znamená ak apartmán v porovnaní s bytom má o niečo nižšiu sumu, takto je ľahko predateľný.”

Martin Chlebovec:

“No práve cena sa v niektorých prípadoch už šplhá na úroveň bytov. Radnici dochádza trpezlivosť. Z obyvateľov v apartmánoch napríklad netečú do mestskej kasy podielové dane.”

Peter Bubla:

“Naším cieľom je, aby sa takýmto spôsobom neobchádzal zákon, teda v tomto prípade územný plán. Ak má verejnosť akceptovať novú výstavbu, tak v tom prípade naozaj developer musí akceptovať jednoducho platné pravidlá, ktoré tu máme.”

Martin Chlebovec:

“Realitní makléri upozorňujú, že zoškrtaním apartmánov môže vzrásť cena regulérnych bytov. Apelujú preto na mesto, aby zmenilo územný plán.”

Ján Pálenčár:

“V mnohých prípadoch ten územný plán určuje veľké množstvo, veľké percento na výstavbu pre nebytové priestory.”

Peter Bubla:

“V prípade, ak máme niekde dnes už neaktuálny pomer medzi potrebami na bývanie a občianskou vybavenosťou, sme pripravení v tých jednotlivých lokalitách sa na to pozrieť a prípadne upraviť tento územný plán.”

Martin Chlebovec:

“Martin Chlebovec, televízia Markíza.”

 [Markíza, 19:00; Televízne noviny; 10/08/2019;  Martin Chlebovec; Zaradenie: z domova]