Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Prognóza: Ceny nehnuteľností by mali v roku 2017 ďalej rásť

Bratislava 24. novembra (TASR) – V roku 2017 by mali ceny nehnuteľností naďalej rásť, ale už miernejšie. Najmä ceny starých bytov už závratný rast nečaká. Odhaduje to Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS).

[teraz.sk; 24/11/2016; TASR ; Zaradenie: Ekonomika]

Podľa jej prezidenta Jána Palenčára vývoj na realitnom trhu núti realitné kancelárie byť obozretnými. Aj v 3. štvrťroku 2016 pokračoval dynamický rast cien bytov, medziročne o 9 %, z 8,2 % v 2. štvrťroku, ktorý prispel k zrýchleniu medziročného rastu celkovej priemernej ceny bývania. Došlo tiež k spomaleniu rastu priemernej ceny domov. Priemerná cena bývania na Slovensku tak aktuálne vzrástla na hodnotu 1295 eur/m2. Znamená to medzištvrťročný rast o 1,3 % a medziročný rast o 5,4 %. V niektorých lokalitách pri malometrážnych bytoch prišlo až k 15-% medziročnému zvýšeniu cien.

V roku 2016 banky poskytli rekordné objemy hypotekárnych úverov a veľký dopyt po bývaní tlačil na rast cien nehnuteľností. Niektorí odborníci v tejto súvislosti hovoria o hypotekárnom boome, ktorý by mohol prehriať realitný trh a vytvoriť bublinu, po ktorej prichádza korekcia v podobe pádu cien a dočasnej stagnácie trhu. Zakročila aj Národná banka Slovenska a od januára 2017 už platia sprísnené podmienky pre poskytovanie hypoték. Žiadateľ už napríklad nedostane hypoúver v plne výške ceny nehnuteľností a prísnejšie majú banky posudzovať aj schopnosť žiadateľov splácať úver.

Podľa NARKS doterajší vývoj nedáva žiadny dôvod na paniku. “Ceny nehnuteľností medziročne mierne rastú, avšak nie bezhlavo a ešte ani zďaleka nedosiahli úrovne spred finančnej krízy,” zdôrazňuje Palenčár.

Sprísnenie poskytovania hypoték bude mať podľa neho mierny vplyv na zníženie dopytu, 26avšak nie taký, aby to ohrozilo zdravý medziročný rast cien realít. V roku 2017 očakáva NARKS zníženie dynamiky rastu cien nehnuteľností, predovšetkým starých bytov. Kúpa nehnuteľností na špekulatívny investičný účel už nebude taká zaujímavá, ako v tomto alebo v minulom roku.