Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Priemerná cena bývania začiatkom roka na Slovensku rástla

Vo všetkých slovenských krajoch na začiatku tohto roku rástla priemerná cena bývania oproti predchádzajúcemu štvrťroku. Rastúce ceny bývania spôsobili v jednotlivých regiónoch mierne zhoršenie dostupnosti bývania. Priemerná cena bývania je v súčasnosti stále zhruba 10 percent pod jej historicky najvyššou hodnotou z polovice roku 2008. Vyplýva to z údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska (NBS). 

[Korzár; 122/2018; 29/05/2018]

Priemerná cena bývania sa v prvom štvrťroku 2018 v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zvýšila o 36 eur za meter štvorcový na 1 396 eur za meter štvorcový, pri zhruba rovnakej štvrťročnej dynamike rastu priemernej ceny domov aj priemernej ceny bytov. “Mierne zníženú ponuku na slovenskom trhu s bývaním na konci roka 2017 potvrdili údaje o vydaných stavebných povoleniach, počte začatých bytov i údaje o počte vkladov do katastra. Kombinácia mierne zníženej ponuky na trhu s bývaním a pretrvávajúceho značného dopytu prispela k aktuálnemu rastu cien bývania, pričom cena bývania už pravdepodobne naráža na strop finančných možností značnej časti slovenských domácností,” uviedla na svojej stránke NBS.

 

Dopyt po nehnuteľnostiach rástol

Medzi štvrťrokmi sa najviac zvýšili ceny štvorizbových bytov (o 6,3 percenta) a najmenej sa zvýšili ceny 1-izbových bytov (o 1,5 percenta). Priemerná cena rodinných domov v rovnakom období vzrástla na 1 137 eur za meter štvorcový, t. j. o 2,5 percenta medzi štvrťrokmi a o 3,2 percenta na medziročnej báze. “Pod zrýchlenie tempa rastu cien nehnuteľností sa podpísal najmä rastúci dopyt po nehnuteľnostiach, a to najmä z dôvodu blížiaceho sa ďalšieho sprísňovania podmienok na poskytovanie úverov,” uviedla analytička Poštovej banky L. Dovalová. Výraznejší cenový rast podľa Dovalovej brzdí ponuka bytov a domov z dokončovaných projektov.

 

Ceny by mali ešte rásť

Z regionálneho pohľadu rástla v prvom kvartáli tohto roku v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom priemerná cena bývania vo všetkých slovenských regiónoch, a to tak medzi štvrťrokmi, ako aj medziročne. Na medziročnej báze to bol rast od troch percent v Prešovskom kraji až po vyše dvanásť percent v Košickom kraji. Podľa analytičky Poštovej banky sa podobný trend rastu priemernej ceny bývania, ako je momentálne, dá ešte očakávať v druhom kvartáli tohto roka, no potom by mali ceny nehnuteľností klesať, a to z dôvodu sprísnených podmienok NBS pre získanie hypotéky. (sita)