Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Preplácanie nájmov do dvoch týždňov

Lucia Farkasová, moderátorka:

“Do dvoch týždňov by mohli prví prenajímatelia žiadať o príspevok na nájom. Zákon ešte musí schváliť Národná rada, ktorá ho už posunula do druhého čítania. Kedy sa peniaze dostanú k ľuďom, do veľkej miery závisí aj od Európskej komisie. Brusel totiž pripravuje výnimku, ktorá umožní požiadať o príspevok aj malým a stredným podnikom v ťažkostiach.”

Lenka Ježová, redaktorka:

“Pre koronavírus boli dva mesiace zavreté mnohé prevádzky, ale napriek tomu platili nájomné za priestory, v ktorých podnikajú. Štát sa im rozhodol pomôcť tým, že zaplatí toľko, koľko im z nájmu odpustí prenajímateľ.”

Richard Sulík, minister hospodárstva (SaS):

“No a čo sa týka štátu, teda štátnych a verejnoprávnych inštitúcií, tí zo zákona musia dať tu päťdesiatpercentnú zľavu, a v tom prípade štát prispeje ďalšími päťdesiatimi percentami tak, aby nájomca už nemusel za tú dobu, čo bol zatvorený, platiť žiadne nájomné.”

Lenka Ježová:

“Ministerstvo spravodlivosti zahrnulo do zákona aj ďalšie opatrenie na pomoc nájomníkom. Súvisí s dočasnou ochranou podnikateľov.”

Mária Kolíková, ministerka spravodlivosti (Za ľudí):

“Dôjde k situácii, že dodávateľ energií ho odpojí od energií napriek tomu, že je tu rozhodnutie súdu, že by takéto energie mu mali byť dodávané. To, čo môže robiť nájomca, obráti sa na súd, požiada o primerané zadosťučinenie, ktoré môže ísť až do výšky desať percent obratu.”

Lenka Ježová:

“Prenajímatelia budú o príspevok žiadať elektronicky. Spracovanie žiadostí má byť plne automatizované. Na ich vypĺňanie si ale podnikatelia musia ešte počkať. Dôvodom je to, že schému pomoci musí najprv schváliť parlament a potom Brusel. Európska komisia zároveň mení pravidlá pri čerpaní pomoci. Doteraz ju totiž nemohli dostať podniky v červených číslach, či s podlžnosťami.”

Jana Kiššová, poradkyňa MH SR pre krízové opatrenia:

“Mnohé firmy reálne v ťažkostiach nie sú, ale účtovne áno. A videli sme to už aj pri tej pomoci, ktorá bola v súvislosti s kompenzáciou na mzdy, že mnohé firmy prepadli cez túto schému práve kvôli tejto podmienke.”

Lenka Ježová:

“Online formulár má byť dostupný do dvoch týždňov. Následne do piatich dní od vyplnenia žiadosti by si mali podnikatelia nájsť peniaze na účte. Žiadať však nebudú môcť všetci naraz.”

Richard Sulík:

“Prvý a druhý deň by to bol iba Prešovský kraj, tretí, štvrtý Košický. Alebo to bude po dňoch. To vám teraz neviem úplne presne povedať. Musí to aj nejak technicky ladiť. Každopádne, začneme to robiť po krajoch a keď prejde také to prvé kolo, to už očakávam, že väčšina žiadostí bude spracovaná, tak potom už môže žiadať hocikto, bez ohľadu na to, v ktorom kraji sídli.”

Ján Palenčár, prezident NARKS (5.6.2020):

“Musíme upozorniť nájomcov aj prenajímateľov, že musia mať overený elektronický podpis, aby mohli žiadať túto dotáciu. Čo je pre mňa veľkým plusom, že ministerstvo hospodárstva pripravuje videá, aby sa naozaj dokázali orientovať žiadatelia, aby vedeli vyplniť tieto žiadosti, a takisto bude k dispozícii call centrum.”

Lenka Ježová:

“Zákon by mali ešte tento týždeň schváliť poslanci Národnej rady. Ráta sa v ňom aj s jednou zmenou. V pôvodnom znení totiž nebola napríklad zahrnutá pomoc neziskovým organizáciám. Poslanci to chcú napraviť pozmeňujúcim návrhom.”

[TA3, 18:30; Hlavné správy; 08/06/2020; Lenka Ježová]