Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Prenájom bytov najviac stúpol v troch mestách. Hrozí, že ceny porastú všade a prudši

Za posledných osem rokov vidieť nárast cien bytov na podnájom hlavne mimo Bratislavy.

Bývate v cudzom byte a každý mesiac platíte domácemu balík peňazí? Bytov na prenájom za posledné roky pribudlo a stúpali aj ceny. Priplácali si najmä nájomníci mimo Bratislavy. A teraz hrozí, že ceny porastú prudšie vo všetkých regiónoch.

[tvnoviny.sk; 08/09/2018; BRATISLAVA/TV Markíza ; Zaradenie: Ekonomika]
http://www.tvnoviny.sk/a/1934002

Hoci štát do bytovej výstavby po roku 1989 veľmi neinvestoval, objavilo sa množstvo súkromných firiem, ktoré začali stavať vo veľkom a mnohí ľudia to využívali ako investíciu.

Celkový počet bytov určených na prenájom sa zvyšoval vďaka tomu, že mnohí investovali do kúpy nehnuteľnosti s cieľom ich prenájmu, tak pomáhali vytvárať trh s bytmi na prenájom, lebo vieme, že štát v tomto trošku zaspal a neprináša také množstvo bytov, ktoré by sme potrebovali, uviedol analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Martin Lazík.

Tým, že bytov na prenájom bolo viac, vytvárala sa aj konkurencia a nájomcovia si nedovolili s cenami hýbať možno až tak, ako by chceli. Aj preto rastú rýchlejšie ceny nehnuteľností určené na predaj ako tie za nájomné bývanie.

Za posledných osem rokov vidieť nárast cien bytov na podnájom hlavne mimo Bratislavy.

Ceny stúpali výraznejšie napríklad v Košiciach, v Žiline alebo aj v Nitre.

Čo môže s nájomným trhom významnejšie pohnúť je príchod veľkého investora do regiónu či mesta, ktorý môže potom priniesť so sebou pracovnú silu, ktorá nemusí hneď kupovať ale prenajímať.

A videli sme to aj v prípade Nitry, kde po príchode Jaguara sa zvýšili ceny nielen nehnuteľností ale aj nájmov, pokračoval Lazík.

Navyše teraz po sprísnení podmienok na získanie hypotéky za mnohí k vlastnému bývaniu nedostanú. A to môže tiež  tlačiť ceny nájmov hore.

Momentálne ale keď sa nám komplikuje trh s hypotékami, tak je predpoklad, že by mohli aj mierne narásť, lebo tí klienti, ktorí nebudú môcť čerpať hypotéky, budú mať jedinú možnosť nájom,  dodala realitná maklérka Daniela Ražová.

Opatrenia pri hypotékach by sa mohli prejaviť koncom roka, a vtedy by sme mohli tiež vidieť či sa cenovky nájmov odrazia alebo naopak bude dopad len minimálny.