Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Predávajúci sú dnes na realitnom trhu vo výhode

Investičná kúpa nehnuteľností tvorí zhruba pätinu predaja, hovorí prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Palenčár.
Ako sa v súčasnosti správajú nakupujúci? Sú ochotní čakať na optimálnu nehnuteľnosť či berú, čo je v ponuke?

Vzhľadom na vyšší dopyt po kúpe bytov, ako je ich ponuka, sú pri obchodnom vzťahu vo výhode predávajúci. Napriek tejto situácii sa kupujúci správajú zodpovedne pri posudzovaní ponúk z hľadiska právnej istoty a zhodnotenia technického stavu. Ak je cena nehnuteľnosti nastavená porovnateľne s trhom, kupujúci reagujú veľmi rýchlo.

Vidíte pokles dopytu po nedávnych opatreniach NBS, ktorá obmedzila dostupnosť hypoték?

Dopyt neustále silnie, hoci sme zaznamenali v niektorých regiónoch zvýšený počet zamietnutých žiadostí o hypotéku. Najťažším kritériom sa ukazuje možnosť financovať prostredníctvom hypotéky maximálne 80 percent z ceny nehnuteľnosti, čím sa pri rastúcich cenách stále zvyšuje potreba vlastných peňazí. Dosah vidíme vo všetkých regiónoch, a to najmä na prvokupujúcich a mladých, ktorí nemajú staršiu nehnuteľnosť, ktorou by financovali aspoň čiastočne nákup novej.

Hľadajú ľudia byty a domy pre seba na bývanie alebo ich kupujú ako investíciu?

Prevažuje potreba vlastného bývania. Kúpa nehnuteľností ako investícia je priemerne približne 20 percent z celkových predajov.

Kde je trh výrazne dynamickejší oproti minulosti a prečo?

Vo väčšine krajov sa v roku 2019 realitný trh zdynamizoval. Z hľadiska cien najrýchlejšie narástla Žilina, medziročne až o 20 percent, podobne ako Banská Bystrica.

NBS sa bubliny neobáva. Hrozí v budúcnosti situácia z roku 2008?

Realitný trh sa vyvíja podobne ako globálna ekonomika a môže sa ocitnúť v realitnej bubline pri poklese ekonomiky, respektíve pri nástupe recesie, ktorá zasiahne zamestnanosť, mzdy a podobne. V súčasnosti sa situácia zdá stabilná.

Čo môžeme očakávať v roku 2020? Dôjde k ďalšiemu výraznému nárastu cien?

Myslím si, že ceny rezidenčných nehnuteľností by mali v roku 2020 rásť pomalšie a v druhom polroku by som očakával aj cenovú stagnáciu. Samozrejme, vývoj závisí aj od externých vplyvov mimo Slovenska, ale napríklad aj od ďalších opatrení NBS. Z predošlého správania trhu a skúsenosti vidíme, že po nárastoch prichádzajú obdobia pomalšieho rastu a stagnácie sprevádzané utlmením dopytu. (NJ)

[HN; 24/2020; 05/02/2020; s.: 3; NJ ; Zaradenie: TÉMA DŇA]