Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Poplatky a dane zvyšujeme minimálne o infláciu. Kultúra a šport idú bokom

S prezidentom Únie miest Slovenska Richardom Rybníčkom o finančných problémoch samospráv.

Inflácia, vysoké ceny energií a nižšie dane kvôli vyššiemu daňovému bonusu. Aj taká je od januára realita mnohých slovenských miest a obcí. Vláda sľubovala kompenzácie, primátori a starostovia tvrdia, že dodatočné peniaze, na ktorých padla dohoda v parlamente nestačí. Výpadok na strane príjmov bude tak či tak v miliónoch.

Otázka je, kde na to vziať. Okresať tento rok eurofondové projetky alebo sa do nich pustiť a zdroje na spolufinancovanie vyriešiť úvermi? Znížiť dotácie na šport či kultúru alebo zvýšiť mieste dane a poplatky?

Slovenské mestá a obce stoja pred dilemou, ktorá akoby nemala správne riešenie. O tom, čo sa v takejto situácii vôbec dá robiť a do akej miery budú nevyhnutné preniesť náklady na plecia obyvateľov, v novej časti podcastu Index rozpráva prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Moderuje Eva Frantová.

Prehľad správ

Začiatkom júla realitní makléri hovorili o výraznom prepade záujmu o staršie byty. Najnovšia analýza spoločnosti Bencont Investments ukazuje, že záujem kupujúcich klesá už aj pri novostavbách. Za uplynulý rok sa v Bratislave predalo najmenej bytov od krízy v rokoch 2009-2011. Viac o tejto téme sa dočítate v článku Tomáša Vašutu.

Maďarská ropná spoločnosť MOL, ktorej súčasťou je aj rafinéria Slovnaft, plánuje zažalovať slovenskú vládu. Dôvodom je mimoriadny odvod zo zisku. Bývalý minister financií Igor Matovič (OĽaNO) vyhlásil, že sa prípadného súdneho sporu neobáva. Argumentoval pritom nariadením Rady EÚ a porovnateľnou sadzbou navrhovanou v ďalších krajinách Únie.

Od Nového roka zdraželi diaľničné známky na slovenských cestách skokovo o dvadsať percent. Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) argumentuje tým, že ceny sa nemenili dvanásť rokov. Naopak, náklady na opravu a údržbu ciest medzičasom výrazne narástli. Pribudlo aj ďalších tristo kilometrov diaľničných a rýchlostných úsekov. Ceny diaľničných známok a diaľničného mýta sa zvyšovali aj v ďalších európskych krajinách. Prehľad nájdete v texte Jozefa Ryníka.

Slováci zápasia s výrazným nárastom cien. V decembri inflácia vystúpila na úroveň 15,4 a priemerná inflácia za minulý rok dosiahla 12,8 percenta. Spomaliť rast nepomohli ani nižšie ceny pohonných hmôt na čerpacích staniciach. Problémom sú totiž potraviny, ktoré v porovnaní s minulým rokom nakupujeme o tretinu drahšie . Viac o tom, za čo si v supermarketoch najviac priplácame, sa dočítate v texte Jozefa Tvardzíka.

Odberatelia, ktorých ročná spotreba nepresahuje 30 megawatthodín v elektrine a 100 megawatthodín v plyne dostanú od svojich dodávateľov nové zálohové platby. Tie už budú obsahovať maximálne ceny za silovú elektrinu na úrovni 199 eur za megawatthodinu a za plyn vo výške 99 eur za megawatthodinu. Ide o zmenu, ktorú prinieslo pondelkové rokovanie vlády. Vyriešiť má vysoké zálohové platby za január, ktoré od svojich dodávateľov dostali niektoré malé podniky.

Nemecko uviedlo do prevádzky druhý terminál na skvapalnený zemný plyn. Nachádza sa v obci Lubmin na pobreží Baltského mora. Do prevádzky ho uviedli necelý mesiac po tom ako začal fungovať prvý nemecký terminál na LNG v meste Wilhelmshaven pri Severnom mori. V najbližších mesiacov sa má v Nemecku spustiť niekoľko ďalších LNG terminálov.

 

Zdroj:  sme.sk; Podcasty

Autor: Eva Frantová;Marek Franko