Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Pokles záujmu o novostavby

Pokles záujmu o novostavby

[TA3, 18:30; Hlavné správy; 09/04/2018; Andrej Horváth]

Jozef Dúbravský, moderátor: Záujem o bývanie v novostavbách v Bratislave klesá, počet predaných bytov sa medzikvartálne znížil o pätnásť percent. Dôvodom sú podľa odborníkov rastúce ceny, ako aj sprísnenie podmienok poskytovania hypotekárnych úverov, ktoré vlani zaviedla Národná banka. Tento rok pritom plánuje zaviesť ďalšie obmedzenia.

Andrej Horváth, reportér TA 3: Dopyt po bytoch v novostavbách v Bratislave klesá už konca minulého roka, za posledné tri mesiace sa v hlavnom meste podľa realitnej kancelárie predalo niečo vyše tisíc bytov, čo je oproti predchádzajúcemu kvartálu pokles o pätnásť percent. Záujem je ale stále veľký, až 90 percent bytov je predaných ešte predtým, ako sú postavené.

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií: Pokiaľ má záujemca záujem kúpiť byt v novostavbe, tak si musí vybrať ešte v čase, keď tá novostavba nie je hotová. To znamená, kupuje z papiera.

Andrej Horváth: Ceny nových bytov v Bratislave už prekonali predkrízové úrovne a stále rastú, tento rok by sa mali zhodnotiť o päť percent. Aktuálne sa meter štvorcový v novostavbe predáva na historických maximách, v priemere za takmer 2200 eur. Ceny starých bytov naopak začali stagnovať a odborníci dokonca očakávajú ich mierny pokles.

Ján Palenčár: Väčšina záujemcov o kúpu bytu sa práve orientuje na trhu s novostavbami a nie je tak silný dopyt práve pri starších bytoch.

Andrej Horváth: Vysoká cena bytov postupne odrádza špekulantov, tí po vypuknutí krízy, keď ceny klesli o viac ako tretinu, investovali do nehnuteľnosti. trhu priali aj nízke úrokové sadzby a prudké zadlžovanie sa ľudí. Národná banka však vlani sprísnila podmienky poskytovania úverov a tento rok plánuje ešte pritvrdiť.

Maroš Ovčiarik, analytik portálu financnykompas.sk: Napríklad 100-percentné alebo 90-percentné hypotéky budú úplnou minulosťou, nebude sa dať takáto hypotéka vôbec v bankách vybaviť. Pokiaľ teda opatrenia prejdú. A zároveň sa napríklad bude zavádzať nový limit na maximálny strop úverov pre rodinu alebo žiadateľa.

Andrej Horváth: V Bratislave je v novostavbách v ponuke vyše 3-tisíc voľných bytov v približne sto projektoch. Väčšina z nich ale zatiaľ nie je skolaudovaná, teda stavebné práce buď ešte ani nezačali, alebo stále prebiehajú.