Polícia prešetruje podvod s realitami pod Tatrami. Nateraz neznámy špekulant zneužil meno popradskej realitnej kancelárie a v mene makléra a v ich mene vyberá zálohy za sprostredkovanie predaja nehnuteľností. Po vyplatení vysokej zálohy na účet sa však obchod končí. Zoznam podvedených ľudí narastá.
[STV Jednotka, Správy RTVS; 27/09/2017; Ivana Ratkovská; Zaradenie: z domova]
Ivana Ratkovská, redaktorka: “Potenciálnych klientov si podvodník vyhľadal na internete. Podľa toho o čo mali záujem ich kontaktoval a dal ponuku na mieru. Emailom poslal fiktívnu prihlášku a žiadal rýchlo vyplatiť zálohu pod zámienkou, že takto predídu dražbe.”
Pavol Babjak, majiteľ poškodenej realitnej kancelárie: “Niekto zneužil firemné údaje a pod záštitou našej firmy vylákava od potenciálnych kupujúcich záujemcov zábezpeky na kúpu nehnuteľností, ale už sa stalo aj hnuteľností – nejaký traktor, obilie a drevo.”
Ivana Ratkovská: “Podvodník dokonca ukradol identitu konkrétnemu realitnému maklérovi, ten to zistil až keď ho začali kontaktovať ľudia z celého Slovenska a žiadať vrátenie zloženej zálohy.”
Pavol Lojek, realitný maklér: “Sme si mysleli, že ide o omyl, keďže so správou o nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v regióne, ktorý absolútne nepoznám. Ale už keď na druhý deň ráno som mal ďalší telefonát, kde si pani chcela overiť údaje našej spoločnosti, že jej nesedí číslo účtu ani moje telefónne číslo, tak už som hneď prišiel na to, že ide o podvod.”
Ivana Ratkovská: “Podvodník doteraz od ľudí vylákal viac ako sedem a pol tisíca eur. Polícia už pracuje s číslom účtu, na ktorý si dával peniaze posielať. Keďže prvý poškodený bol z Považskej Bystrice, prešovskí kriminalisti posunuli vec kolegom.”
Pavol Kudlička, hovorca KR PZ v Trenčíne (telefonát): “Vyšetrovateľ z Považskej Bystrice začal trestné stíhanie vo veci prečinu podvodu. Páchateľovi za tento trestný čin hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.”
Ivana Ratkovská: “Maklér upozorňuje, že ľudia by nemali skladať zálohy, kým si osobne neprehliadnu nehnuteľnosť a nepodpíšu zmluvu. Podľa odborníka netreba obchod nikdy uzatvárať narýchlo, dôležité je skontrolovať si list vlastníctva.”
Petra Vargová-Čákovská, Spoločnosť ochrany spotrebiteľov S.O.S.: “Keď idem kupovať nehnuteľnosť a nie je tam uvedené katastrálne číslo alebo sa neviem pozrieť hneď, či napríklad nie sú nejaké ťarchy na tej nehnuteľnosti, tak naozaj to by malo byť už pre mňa varovným znakom.”
Ivana Ratkovská: “V rámci ochrany pred podvodníkmi zbystrite pozornosť už vtedy, ak je ponúkaná cena neobyčajne nízka.”